Szach, mat i ... samolot

"Szachy w locie"- to hasło nowej inicjatywy skierowanej dla podróżnych na rzymskim lotnisku Fiumicino. Na jednym z terminali ustawiono tam 10 szachownic, na których można zagrać partyjkę w oczekiwaniu na samolot. Pomysł ten realizowany jest we współpracy z Włoską Federacją Szachową.

W otwartym do końca lipca kąciku szachowym na terminalu obecni będą przedstawiciele związku, którzy mogą uczyć chętnych gry, jej filozofii oraz strategicznych ruchów. Słowem, jak wyjaśniono przedstawiając tę kolejną formę rozrywki dla pasażerów, szach, mat i ... samolot.

Jest tam też wielka szachownica, na której inauguracyjną partię rozegrali w obecności licznie zgromadzonych podróżnych włoscy mistrzowie Lexy Ortega- Kubańczyk z pochodzenia i Roberto Mogranzini.

Szachy na lotnisku to absolutna nowość - zapewnia dyrekcja Fiumicino. Podkreśla, że dzięki temu pomysłowi naprzeciwko siebie mogą usiąść obce osoby z najdalszych zakątków świata i spróbować swych sił. Nie trzeba, jak zaznaczono, znać wspólnego języka, bo to gra kosmopolityczna, łącząca ludzi i kontynenty.

Na rzymskim lotnisku stoją też fortepiany, na których odbywają się koncerty wirtuozów dla pasażerów. Także oni mogą na nich grać czekając na samolot.

Z okazji tej skorzystał niedawno światowej sławy kompozytor i producent Quincy Jones. W terminalu odlotów, gdzie czekał na następne połączenie, zasiadł przy instrumencie przez nikogo nierozpoznany. Gdy po chwili oczarował swoją grą podróżnych, zaczęli gromadzić się wokół artysty. Owacjom nie było końca.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP Life)

sw/ zig/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus