Przejdź do treści
Źródło artykułu

Straż Graniczna podpisała umowę na zakup śmigłowca

W czwartek w Komendzie Głównej Straży Granicznej podpisana została umowa na dostawę śmigłowca dla straży graniczne – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa komendanta straży granicznej por. SG Agnieszka Golias. Będzie to jednosilnikowy tłokowy Robinson R44. Koszt zakupu to 3 173 400 złotych.

Czwartkową umowę podpisali zastępca komendanta głównego Straży Granicznej płk SG Wioleta Gorzkowska i prezes zarządu firmy BRJ, która wygrała przetarg na zakup śmigłowca, Jarosław Jaroń – podała PAP Agnieszka Golias.

Śmigłowiec Robinson R44 (typ Raven II) ma trafić do straży granicznej w marcu 2019 roku. Koszt maszyny to 3 173 400 złotych. Pieniądze na jego zakup pochodzą z rezerwy celowej, przeznaczonej na uzupełnienie wydatków na realizację zadań, w tym właśnie m.in. na kupno sprzętu lotniczego.

Rzeczniczka straży granicznej przypomniała też, że miesiąc temu podpisana została umowa na dostarczenie śmigłowca Airbus Helicopters typu H135 w październiku przyszłego roku. Ten zakup zostanie sfinansowany z pieniędzy przeznaczonych na program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2019. Koszt to 46,5 mln złotych.

Jak podkreśliła Golias, lotnictwo Straży Granicznej prowadzi działania obserwacyjno-rozpoznawcze na granicy lądowej i morskiej. Celem operacji lotniczych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji i walka z przemytem. Statki powietrzne lotnictwa Straży Granicznej wykorzystywane są także we wspólnych operacjach, koordynowanych przez Agencję Frontex. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało z Agencją Frontex 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Obecnie Straż Graniczna dysponuje 13 statkami powietrznymi. Są to: 4 śmigłowce PZL-Kania, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 i 2 samoloty ASP S15-1 Stemme. Personel lotniczy Lotnictwa Straży Granicznej składa się z 58 osób – 22 pilotów i 36 operatorów/mechaników. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk, Marcin Chomiuk

dst/ mchom/ joz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony