Przejdź do treści
Źródło artykułu

Stały Komitet Rady Ministrów po świętach ma zająć się projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Stały Komitet Rady Ministrów w środę, 4 kwietnia br., planuje zająć się projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - dowiedziała się w środę PAP w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Taki punkt wpisany jest w porządek obrad Stałego Komitetu RM.

Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji Centralny Port Komunikacyjny, zwany potocznie specustawą.

"Prace rządowe nad specustawą trwają, rząd ma determinację do tego, żeby przyjąć specustawę w najbliższym możliwym terminie, tak aby weszła jak najszybciej w obieg sejmowy" - powiedział w środę PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Mikołaj Wild.

W lutym br. Wild mówił PAP, że specustawa ma przyspieszyć proces inwestycyjny, ma także określi rolę rządu, a ściślej - jego pełnomocnika, w tym przedsięwzięciu. Ponadto specustawą ma zostać powołana spółka ze 100-proc. własnością Skarbu Państwa, która będzie realizować Centralny Port Komunikacyjny.

Na początku listopada rząd przyjął uchwałę ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych osiem lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Anna Mackiewicz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony