Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spółka PIT-RADWAR z kontraktem związanym z natowskim systemem AGS

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RRADWAR otrzymała we wtorek kontrakt na opracowanie dostępu do danych z sojuszniczego systemu obserwacji z powietrza AGS – poinformowała PGZ.

Alliance Ground Surveillance (AGS) to program obserwacji obiektów naziemnych z powietrza, który ma dostarczać informacje o sytuacji w rejonach operacyjnego zainteresowania w okresach pokoju, kryzysu, wojny oraz podczas działań asymetrycznych.

"NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA) - departament NATO odpowiedzialny za program AGS - podpisał z wchodzącą w skład Grupy PGZ spółką PIT-RADWAR umowę na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników programu" – poinformowała PGZ w przesłanym PAP komunikacie.

Program AGS to jeden z elementów rozwijanej w ramach NATO struktury wczesnego ostrzegania. Jest uzupełnieniem m.in. dla systemu wczesnego ostrzegania i nadzoru nad przestrzenią powietrzną AWACS, znanego z wykorzystywanych w nim samolotów E-3 Sentry z charakterystycznym obrotowym radarem.

System AGS będzie się opierał na pięciu bezzałogowych statkach powietrznych Global Hawk, produkowanych przez amerykańską korporację Northrop Grumman, wyposażonych w głowice optoelektroniczne do obserwacji ziemi, oraz naziemnych stacjach kierowania i zbierania informacji rozpoznawczych.

Rozpoznanie z powietrza ma umożliwić śledzenie ruchu i koncentracji wojsk w celu wczesnego wykrycia zamiarów potencjalnego nieprzyjaciela. Informacje z bezzałogowców będą wysyłane w czasie rzeczywistym do głównej bazy programu we Włoszech, sojuszniczych baz operacyjnych oraz narodowych systemów bezpieczeństwa, odpowiadających za rozpoznanie i dowodzenie.

PGZ zaznaczyła, że udział we wspólnym sojuszniczym programie wiąże z korzyściami dla polskiego przemysłu obronnego. PIT-RADWAR S.A. z Warszawy będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie systemu umożliwiającego dostęp do uzyskiwanych danych dla państw należących do programu AGS i innych sojuszników we współpracy z głównym wykonawcą Programu AGS – firmą Northrop Grumman.

Jak podała PGZ, członek zarządu Grupy Adam Lesiński podkreślił, że opracowanie wspólnej procedury i "utworzenie systemu, który w sprawny sposób pozwoli na dostęp do danych AGS, to kluczowy etap w dążeniu do uzyskania przez cały ten program pełnej gotowości operacyjnej". "Fakt, że spółka z Grupy PGZ uczestniczy w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, jest bardzo ważny z punktu widzenia naszego członkostwa i zobowiązań w ramach NATO" – dodał. Wyraził też nadzieję, że kompetencje uzyskane dzięki kontraktowi pozwolą nam na dalsze rozwijanie potencjału PIT-RADWAR w dziedzinie systemów dowodzenia, kierowania, łączności, nadzoru i rozpoznania określanych skrótem C4ISR.

Wartość kontraktu, który ma zostać zrealizowany za trzy lata, to ponad 45 mln zł (10,65 mln euro). Drugim biorącym udział w projekcie podmiotem z Polski jest Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, który wspiera spółki PGZ na polu rozwoju systemów wymiany informacji, bezzałogowych statków powietrznych i rozwiązań dla platform lotniczych.

Udział Polski w programie AGS umożliwi dostęp do danych rozpoznawczych pozyskiwanych przez bezzałogowe statki powietrzne szczebla strategicznego oraz sprawowanie nadzoru nad wschodnimi granicami NATO, zwiększając zdolności rozpoznawcze Sił Zbrojnych RP.

Ponieważ AGS jest nadzorowany przez NATO, decyzje o jego użyciu będą w gestii naczelnego dowódcy sojuszniczych sił w Europie.

Program AGS ruszył w 2004 r., Polska brała w nim udział od 2006 r., zabiegając o umieszczenie na jej terytorium bazy systemu. W 2009 r. wycofała się z AGS ze względów finansowych. W tym samym roku z programu wycofała się Turcja. Wcześniej z prac nad AGS zrezygnowały m. in. Francja, Belgia, Hiszpania i Holandia, zawiedzione decyzjami o oparciu systemu na technice amerykańskiej kosztem konstrukcji europejskich. Wielka Brytania nie brała udziału w pracach nad AGS, budując własny system.

W 2012 r. Polska powróciła do systemu, uznawanego za przykład za przykład przedsięwzięcia rozwijanego w ramach inicjatywy smart defence - projektów finansowanych wspólnie przez wiele krajów członkowskich. Deklarację ponownego przystąpienia do AGS złożył na szczycie NATO w Chicago prezydent Bronisław Komorowski.

Do programu należą także Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone i Włochy.

Polska Grupa Zbrojeniowa skupia ponad państwowych 60 spółek branż obronnej, stoczniowej i nowych technologii), osiągając roczne przychody rzędu 5 mld zł. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony