Sosnowiec: przyszpitalne lądowisko czynne także w nocy
Na lądowisku Wojewódzkiego Szpitalu Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu od 7 maja mogą przez całą dobę lądować śmigłowce transportujące chorych.
Stało się to możliwe dzięki kosztującej 1,5 mln zł modernizacji lądowiska. Wyposażono je w specjalne oświetlenie ułatwiające pilotowi nawigację, betonową nawierzchnię w miejsce asfaltu i odpowiedni drenaż.
- Nasz szpital obsługuje 85 proc. lotów ratowniczych w województwie - informuje dyrektorka placówki Iwona Łobejko.
Mirosław Rusecki, rzecznik Szpitala przypomnia, że w Polsce urazy są trzecią przyczyna zgonów i czwarta inwalidztwa.
Na sosnowieckim lądowisku będą mogły lądować m.in. Eurocoptery. Na taki śmigłowiec czeka w województwie śląskim Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przypomnijmy, że na początku października 2007 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wynik opiewającego na blisko 500 mln zł przetargu na dostawę śmigłowców dla LPR. Wybrano EC135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, należącego do koncernu EADS, odrzucono zaś A109S Grand AgustaWestland. Firma wystąpiła jednak o unieważnienie przetargu. W lutym 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że jest on ważny.
Dotychczas do LPR dostarczono osiem Eurocopterów, które zajmują miejsce Mi-2. Nowe śmigłowce są szybsze, lżejsze i mają większy zasięg niż wysłużone Mi-2.; mogą też latać w nocy.
Komentarze