Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza w Porcie Lotniczym Kraków – Dzień strażaka

Dzień Strażaka w Porcie Lotniczym Kraków był okazją 19 maja 2018 r. do podkreślenia roli Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG) działającej na terenie krakowskiego lotniska oraz w Krajowym Systemie Ratownictwa-Gaśniczego. JE Arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił sztandar LSRG, a pracownicy Portu Lotniczego Kraków zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi.

LSRG zabezpiecza wszystkie operacje lotnicze (starty i lądowania) wykonywane w Porcie Lotniczym Kraków oraz umożliwia podejmowanie wszelkich działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia. LSRG – to jedyna lotniskowa jednostka strażacka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Dodatkowo w ramach działalności LSRG współpracuje z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) znajdujących się w miejscowościach sąsiadujących z krakowskim lotniskiem.

W uroczystości na terenie strażnicy LSRG w Porcie Ltoniczym Kraków wzięli udział m.in.: Beata Szydło, Wiceprezes Rady Ministrów; Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Piotr Ćwik; Wojewoda Małopolski i Nadbrygadier Stanisław Nowak Małopolski Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Kazimierz Sady, Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego. Wśród zaproszonych gości były również poczty sztandarowe z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych w Balicach, Morawicy i w Żurowej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z OSP w Żurowej. Podczas uroczystości 15 pracowników Portu Lotniczego Kraków zostało uhonorowanych odznaczeniami.

Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości i 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II, patrona krakowskiego lotniska, to najlepszy moment by przekazać sztandar strażakom z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Szandar jest symbolem jedności i wartości Rycerzy św. Floriana. Strażak, to coś więcej niż zawód – to powołanie. – powiedział Radosław Włoszek, Prezes Zarządu Kraków Airport.

Nowy sztandar Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej jest symbolem męstwa, wierności i poświęcenia dla drugiego człowieka. Będziemy go strzegli, chronili i pozostaniemy wierni jego przesłaniu  –  powiedział Roman Kielin, Komendant Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Sztandar Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej

Sztandar o wymiarze 1 m x 1 m został wykonany haftem ręcznym przez Bronisławę Stawiarz w Pracowni Haftu Artystycznego. Sztandar – znak Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej – jest symbolem patriotyzmu oraz  wartości i tradycji, które przyświecają lotniskowym strażakom w realizowanej  działalności tj. w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Wzór sztandaru nawiązuje do wizerunku św. Floriana z obrazu, który został przekazany strażakom przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza podczas poświęcenia strażnicy LSRG w 2007 roku.

 

Lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza w Porcie Lotniczym Kraków
 
Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza (LSRG) działająca na terenie Porcie Lotniczym Kraków wyposażona jest w pojazdy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy, zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). LSRG zapewnia poziom ochrony w zakresie ratowniczo-gaśniczym dla 8 kategorii lotniska. Oznacza, to że w każdej chwili do dyspozycji są co najmniej 3 samochody ratowniczo-gaśnicze z odpowiednią obsadą strażaków, a czas reakcji liczony od momentu poinformowania LSRG do pierwszej interwencji pojazdów ratowniczo-gaśniczych w najdalej położonym punkcie drogi startowej nie przekracza 3 minut. Cel operacyjny to 2 minuty.

Wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego, ekologicznego oraz medycznego pozwala na zabezpieczenie wszystkich operacji lotniczych wykonywanych w Porcie Lotniczym Kraków oraz umożliwia podejmowanie wszelkich działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia.

Obecnie LSRG liczy 63 strażaków w tym dwie panie aspirant, dyżurne punktu alarmowego. W strukturach LSRG jest Sekcja Zabezpieczenia Medycznego Portu, której zadaniem jest zapewnienie całodobowej gotowości do podejmowania działań w zakresie opieki i pomocy medycznej wszystkim osobom przebywającym na terenie portu. Najczęstszymi przyczynami interwencji medycznych są zasłabnięcia.

LSRG jest wyposażona w 5 bojowych wozów gaśniczych, 1 ratownictwa technicznego i jeden 1 wóz dowodzenia łączności. W 2018 r. jednostka zostanie wyposażona w nowy lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy typu 8x8.

Służba w LSRG

Strażacy pracują w systemie czterozmianowym, każda liczy po dwanaście osób i zaczyna się o godz. 7:00 lub 19:00. Strażacy przychodzą pół godziny przed rozpoczęciem pracy, przebierają się w mundury koszarowe i odbierają  służbę od poprzedniej  zmiany. Od poniedziałku do czwartku biorą udział w szkoleniach teoretycznych i praktycznych. Co roku kilku ze strażaków uczestniczy w kursach w International Fire Training Center w Londynie – to specjalistyczny ośrodek szkoleniowy, w którym oprócz szkolenia teoretycznego, strażacy na poligonie zdobywają doświadczenie praktyczne w zakresie walki z pożarami, pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach, w dużym zadymieniu, ograniczonej przestrzeni, przy rozlewiskach paliw i chemikaliów a także w zakresie poszukiwań i ewakuacji poszkodowanych ze strefy zagrożenia.

 

Na co dzień strażacy zabezpieczają tankowanie samolotów z pasażerami na pokładzie, są w gotowości bojowej przy każdym odlocie i przylocie statku powietrznego. Jeśli zostaje rozlane paliwo przy tankowaniu samolotu – LSRG zajmuje się jego neutralizacją. W zimie strażacy usuwają sople i śnieżne nawisy z dachów. Własnym siłami zbudowali profesjonalną komorę ćwiczeń ze starej cysterny kolejowej.  Trenażer wykorzystywany jest podczas m.in. kompleksowych ćwiczeń z ratownictwa lotniskowego, w których biorą udział także inne jednostki straży pożarnej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony