Sonda zrobiła zdjęcie ponad 6 mld km od Ziemi

Na początku grudnia 2017 r. sonda New Horizons zrobiła zdjęcie, znajdując się 6,12 mld km od Ziemi. Tym samym został pobity 27-letni rekord fotografii z największej odległości, należący do sondy Voyager 1.

Sonda New Horizons podróżuje na dalekich krańcach Układu Słonecznego w Pasie Kuipera. Kilka dni temu NASA zaprezentowała zdjęcie uzyskane przez sondę 5 grudnia 2017 r., gdy znajdowała się 6,12 miliardów kilometrów (40,9 jednostek astronomicznych) od Ziemi (http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20180208 )

To dalszy dystans niż ten, z którego - 14 lutego 1990 r. - sonda Voyager 1 zrobiła słynne zdjęcie Ziemi jako „błękitnej kropki”. Później kamery sondy Voyager zostały wyłączone i rekord zdjęcia wykonanego z najdalszej odległości do Ziemi pozostał niepobity przez 27 lat.

Co takiego sonda New Horizons sfotografowała na swoim zdjęciu? Była to klatka kalibracyjna uzyskana przy pomocy instrumentu Long Range Reconnaissance Imager (LORRI). Na fotografii widać gromadę otwartą gwiazd NGC 3532, nazywaną czasem w języku angielskim „Football Cluster” albo „Wishing Well Cluster”.

Rekord nie potrwał jednak długo, bowiem dwie godziny później sonda ponownie go pobiła, wykonując następne zdjęcia, tym razem skupiające się na obiektach z Pasa Kuipera oznaczonych jako 2012 HZ84 i 2012 HE85.

Jak podkreśla Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder (Kolorado, USA), kierownik naukowy projektu New Horizons, sonda ma na swoim koncie kilka dokonań z kategorii „pierwsze” albo „rekordowe”, takich jak pierwszy przelot koło Plutona, czy najszybsza wystrzelona sonda kosmiczna.

New Horizons jest piątą sondą kosmiczną poruszającą się poza orbitą najdalszych planet w Układzie Słonecznym (wcześniej znalazły się tam sondy Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i Voyager 2). Tym samym wiele jej aktywności ustanawia rekordy odległości. Na przykład 9 grudnia 2017 r. dokonała manewru korygującego kurs – najdalszej takiej operacji pod względem odległości od Ziemi. Sonda ma 1 stycznia 2019 r. przelecieć w pobliżu obiektu Pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69.

Jak informuje NASA, sonda New Horizons jest w dobrym stanie i obecnie znajduje się w hibernacji, z której zostanie wybudzona 4 czerwca br. Nastąpi potem seria testów i przygotowania do spotkania z obiektem 2014 MU69. (PAP)

cza/ agt/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus