Sonda Dawn jest już rok na orbicie wokół Ceres
Sonda weszła na orbitę wokół Ceres 6 marca 2015 r. i od tamtej pory dostarcza na Ziemię wiele zdjęć tego obiektu i zbiera różne inne dane naukowe. W swoim najnowszym komunikacie na temat badań prowadzonych przez sondę, NASA wskazała na tajemniczą strukturę na powierzchni Ceres – wysoką górę, którą naukowcy nazwali Ahuna Mons.
Góra została dostrzeżona w lutym 2015 r. na zdjęciach wykonanych przez sondę z odległości około 46 tysięcy kilometrów, zanim jeszcze sonda weszła na orbitę. Gdy później sonda zbliżyła się do Ceres, okazało się, że kształt góry jest dość nietypowy. Ahuna Mons wyglądała jak piramida, ale przy bliższych oględzinach okazało się, że bardziej przypomina kopułę z gładkimi, stromymi ścianami.
Najnowsze zdjęcia góry Ahuna Mons wykonano z odległości 120 razy mniejszej niż w lutym ubiegłego roku. Widać na nich, że na jednych zboczach góra ma duże ilości jasnego materiału, a na innych zboczach jest go mniej. Po swojej najwyższej stronie ma 5 kilometrów wysokości, zaś średnia wysokość góry to 4 kilometry. Naukowcy zidentyfikowali także inne struktury na powierzchni Ceres nieco podobne do Ahuna Mons, ale żadna z nich nie jest tak wysoka i tak dobrze wyodrębniona jako samotna góra.
Około 670 kilometrów ma północy zachód od Ahuna Mons znajduje się krater Occator, który na wczesnych zdjęciach Ceres, zanim jeszcze sonda była blisko obiektu, wyglądał jak jasny obszar na powierzchni. Gdy sonda się zbliżyła, okazało się, że są to co najmniej dwie jasne plamy na powierzchni. Później okazało się, że jasnych plam jest aż 10, we wnętrzu krateru. Nie wiadomo, czy jasny materiał w kraterze Occator jest taki sam, jak na zboczach góry Ahuna Mons.
Naukowcy zaprezentują najnowsze zdjęcia i wyniki badań Ceres podczas 47. Kongresu Nauk Księżycowych i Planetarnych, który odbędzie się pod koniec marca w The Woodlands w Teksasie (USA). (PAP)
cza/ agt/
Komentarze