Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sonda Cassini przeleciała w pobliżu księżyca Dione

Amerykańska sonda kosmiczna Cassini badająca Saturna i jego pierścienie przeleciała 16 czerwca w pobliżu księżyca Dione, przesyłając zdjęcia - podała NASA.

Sonda minęła księżyc w odległości 516 kilometrów od powierzchni obiektu. Ujęcia z tego przelotu można obejrzeć na witrynie internetowej NASA.

Nie jest to ostatni przelot sondy obok Dione. Finalne spotkanie nastąpi 17 sierpnia. Wtedy Cassini zbliży się nieco bardziej do księżyca, na odległość 474 kilometrów. Najbliższy przelot miał miejsce w grudniu 2011 roku, minimalna odległość wyniosła wtedy 100 kilometrów.

Dione jest jednym z dużych księżyców Saturna, czwartym co do wielkości. Księżyc ten jest znany od XVII wieku, został odkryty przez Giovanniego Cassiniego w 1684 roku. Dione okrąża swoją planetę co 2,7 dnia w odległości około 377 tysięcy kilometrów. Ma średnicę 1118 km i jest zbudowany w większości z lodu wodnego z niewielką domieszką skał. Ma zróżnicowaną powierzchnię charakteryzującą się kraterami uderzeniowymi na jednej półkuli oraz występowaniem lodowych klifów na drugiej. W roku 2010 sonda Cassini wykryła obecność śladowej atmosfery złożonej ze zjonizowanego tlenu, o gęstości kilka miliardów razy mniejszej niż ziemska (gęstość odpowiada gęstości atmosfery naszej planety na wysokości około 480 kilometrów).

Cassini-Huygens jest misją prowadzoną przez NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencją Kosmiczną. Sonda została wystrzelona z Ziemi 15 października 1997 roku i w 2004 roku dotarła na orbitę wokół Saturna. Od tamtej pory bada planetę, jej pierścienie i liczne księżyce. (PAP)

cza/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony