Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Smoleńsk" - ostatnia książka Teresy Torańskiej ukaże się 3 kwietnia

Katastrofa smoleńska, która zmieniła i podzieliła Polaków, to temat ostatniej książki Teresy Torańskiej pt. "Smoleńsk". Wywiady o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r. i ich znaczeniu, nad którymi Torańska pracowała do ostatnich dni życia, ukażą się 3 kwietnia.

"Ostatnia książka Teresy Torańskiej, pod roboczym tytułem +Smoleńsk+ ukaże się 3 kwietnia. Sama Torańska uważała ją za jedną z dwóch, obok "Onych", najważniejszych w swoim dorobku" - poinformowała w piątek PAP Magda Śniecińska z wydawnictwa Wielka Litera, które opublikuje wywiady zmarłej niedawno dziennikarki.

"Smoleńsk" to zbiór rozmów przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach z osobami, które mówią o tym, jak katastrofa smoleńska zmieniła i podzieliła Polskę i Polaków. W książce znajdują się rozmowy z Jerzym Bahrem, Adamem Bielanem, Joachimem Brudzińskim, Anną i Bronisławem Komorowskimi, Ewą Kopacz, Longiną Putką, Ewą Komorowską, prof. Henrykiem Samsonowiczem, Bożeną Mikke i Michałem Kamińskim.

"+Smoleńsk+ jest nie tyle odtworzeniem samej katastrofy, ile próbą uchwycenia zmiany, jaka zaszła w Polsce po 10 kwietnia 2010 r. Jest też swoistym komentarzem do tego, co dzieje się z dziennikarzami, gdy zaczynają zajmować się polityką" - podała Śniecińska.

Torańska w jednym z ostatnich wywiadów - jak cytuje ją wydawnictwo Wielka Litera - podkreślała, że "prasa stanęła na rozdrożu". "Proponuję poważną dyskusję o tym, dokąd zmierza dziennikarstwo i czym powinno być dziennikarstwo w obliczu narastającej ingerencji polityków w wolność słowa pod byle jakim pretekstem" - mówiła znana dziennikarka.

"Byłem przy prezesie Kaczyńskim, kiedy szedł do ciała brata. Trzymałem go pod rękę. Ostatnich kilkanaście kroków zrobił sam" - wspomina w książce Torańskiej były ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej Jerzy Bahr. Wdowa po wiceministrze obrony narodowej Ewa Komorowska mówi z kolei: "Jeden pan oświadczył, że nie poleci do Smoleńska, bo to ziemia przeklęta, i zapytał: po co więc wieźć tam krzyż. Odpowiedziałam, że właśnie dlatego, żeby się stała mniej przeklęta".

Teresa Torańska, dziennikarka i pisarka, autorka wywiadów m.in. z dawnymi działaczami komunistycznymi, zmarła 2 stycznia, po długiej chorobie. Miała 69 lat.

Teresa Torańska urodziła się w 1944 r. w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później z paryską "Kulturą".

Jest autorką książki pt. "Oni" (1985), na którą składają się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL-u. Jej kontynuacją był wydany w 1994 r. kolejny zbiór wywiadów pt. "My". Złożyły się nań wywiady z m.in. Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jackiem Merklem, Wiktorem Kulerskim, Jarosławem Kaczyńskim, Piotrem Szczepanikiem i Janem Rulewskim.

Torańska to także autorka talk-show "Teraz Wy" w TVP 2 i cyklu programów telewizyjnych ("Powtórka z PRL-u" oraz "Władza"). Była współautorką filmów dokumentalnych, m.in. "Dworzec Gdański" (2007) i "Noc z generałem" (2004) - oba w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, "Było i już" (2002) w reżyserii Feliksa Falka oraz filmu dla BBC - "Changing the guard" (1990) o początkach demokracji w Polsce w reżyserii Petera Bate. (PAP)

nno/ abe/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony