Przejdź do treści
Źródło artykułu

Śląskie: śmigłowiec LPR kończy stacjonowanie w Kaniowie

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie będzie już stacjonował w Kaniowie koło Bielska-Białej. Od piątku maszyna wraz z załogą zostanie przeniesiona do Katowic – poinformowała w czwartek rzecznik starosty bielskiego Magdalena Fritz.

"Nie rozumiem dlaczego minister zdrowia nie chce się pochylić nad tak poważną sprawą przywrócenia tego helikoptera dla Beskidów. Chodzi o bezpieczeństwo turystów i mieszkańców" – skomentował w czwartek sytuację starosta bielski Andrzej Płonka.

Magdalena Fritz przypomniała, że tymczasowa baza LPR na terenie Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie została utworzona w grudniu ub.r. Miała działać przez rok.

Samorządy z południa województwa śląskiego zabiegały, by śmigłowiec pozostał w tej lokalizacji na dłużej. "Rozmawialiśmy z byłym ministrem zdrowia i z obecnym. Z przykrością dowiaduję się dzisiaj, że stanowisko LPR zostaje od jutra przeniesione do Katowic" – powiedział starosta Płonka.

Samorządowiec dodał, że jeszcze w środę śmigłowiec LPR pomagał Bielskiemu Pogotowiu Ratunkowemu.

"Nasze karetki były zapchane ilością chorych, których w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją w szpitalach nie było gdzie przekazać. W takich okolicznościach dowiaduję się, że śmigłowiec jest zabierany do Katowic" – dodał Płonka.

Zapowiedział, że samorządowcy będą zabiegali w Warszawie o powrót śmigłowca do Kaniowa.

Magdalena Fritz przypomniała, że na przełomie lat 80. i 90. minionego stulecia w Szczyrku stacjonował zimą helikopter Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, poprzednika LPR. Zdarzało się, że druga maszyna stacjonowała w Korbielowie.(PAP)

autor: Marek Szafrański

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony