Singapurskie Changi po prawie dekadzie dominacji straciło tytuł najlepszego lotniska świata
Sukces lotniska Hamad w Doha to wynik ciężkiej pracy linii lotniczej Qatar Airways i rządu Kataru. Władze tego kraju przez ostatnie lata zainwestowały ogromne pieniądze zarówno w swojego narodowego przewoźnika, jak i rozwój lotniska w Dosze. Opłaciło się, bo ów port lotniczy po latach wspinania się w rankingu World Airport Awards w tym roku zajęło w nim pierwsze miejsce, zdobywając zaszczytny tytuł "Najlepszego lotniska świata".
Port w Dosze ma krótką historię - został oddany do użytku w 2014 roku. Szczyci się nie tylko swoją nowoczesną architekturą, ale i doskonałą obsługą. Podróżni mogą tu liczyć na liczne udogodnienia: bogatą strefę gastronomiczną, sale odpoczynku z rozkładanymi fotelami, nowoczesne sale zabaw, punkty rozrywki wyposażone w telewizory oraz komputery, a także pokój rodzica z dzieckiem. To właśnie liczba i jakość tych udogodnień wpłynęły na to, że lotnisko Hamad zyskało najwyższą ocenę w oczach podróżujących.
Drugie miejsce w rankingu zajął port lotniczy Tokio-Haneda, trzecie miejsce należy do dotychczasowego triumfatora tego rankingu, lotniska Changi w Singapurze. Jego charakterystycznym elementem jest Klejnot (ang. Jewel), będący połączeniem ogrodu, terminala pasażerskiego (ze stanowiskami do odprawy i sprzedaży biletów) oraz centrum handlowo-rozrywkowego. Budowa Klejnotu, rozpoczęła się w 2013 roku, sześć lat później został oddany do użytku.
W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Inczon w stolicy Korei Południowej, Narita w Japonii, lotnisko im. Franza Josefa Straussa w Monachium, lotnisko w Zurychu, port lotniczy Londyn-Heathrow, japońskie lotnisko Kansai oraz port lotniczy w Hongkongu. Cały ranking obejmuje aż 100 portów lotniczych z całego świata. Niestety, nie znalazło się na tej liście ani jedno polskie lotnisko.
Coroczny ranking najlepszych lotnisk na świecie jest przygotowany przez Skytrax, niezależną grupą konsultingową branży lotniczej z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Zestawienie powstało w oparciu o wyniki globalnego badania satysfakcji podróżujących, które było prowadzone od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r.
W tym roku Skytrax zdecydowało się przyznać jeszcze jedno wyróżnienie, doceniając lotniska, które w wymagającym i trudnym czasie pandemii wykazały się najwyższą jakością usług i skrupulatnym przestrzeganiem protokołów dotyczących zdrowia, higieny i bezpieczeństwa podczas globalnej pandemii. W kategorii "COVID-19 Airport Excellence Awards" nie wybrano jednak jednego zwycięzcy - Skytrax zdecydował się po prostu docenić dobrą pracę wykonaną przez pracowników 39 lotnisk. Wśród wymienionych w porządku alfabetycznym laureatów znalazły się m.in. port lotniczy Alicante, lotnisko w Bahrajnie, lotnisko Changi, port lotniczy Vantaa w Helsinkach, lotniska w Stambule i Kazaniu, madryckie Barajas oraz rzymskie Fiumicino.
Pełna lista wyróżnionych lotnisk znajduje się na stronie www.worldairportawards.com/2021-covid-19-airport-excellence-awards/). (PAP Life)
mdn/ gra/
Komentarze