Przejdź do treści
Źródło artykułu

Singapurskie Changi po prawie dekadzie dominacji straciło tytuł najlepszego lotniska świata

Spore zaskoczenie przyniosły ogłoszone właśnie tegoroczne wyniki konkursu World Airport Awards. Po raz pierwszy od prawie 10 lat na pierwszym miejscu nie widnieje już singapurskie lotnisko Changi. W tym roku tytuł "Najlepszego portu lotniczego świata" przyznano lotnisku Hamad w Dosze.

Sukces lotniska Hamad w Doha to wynik ciężkiej pracy linii lotniczej Qatar Airways i rządu Kataru. Władze tego kraju przez ostatnie lata zainwestowały ogromne pieniądze zarówno w swojego narodowego przewoźnika, jak i rozwój lotniska w Dosze. Opłaciło się, bo ów port lotniczy po latach wspinania się w rankingu World Airport Awards w tym roku zajęło w nim pierwsze miejsce, zdobywając zaszczytny tytuł "Najlepszego lotniska świata".

Port w Dosze ma krótką historię - został oddany do użytku w 2014 roku. Szczyci się nie tylko swoją nowoczesną architekturą, ale i doskonałą obsługą. Podróżni mogą tu liczyć na liczne udogodnienia: bogatą strefę gastronomiczną, sale odpoczynku z rozkładanymi fotelami, nowoczesne sale zabaw, punkty rozrywki wyposażone w telewizory oraz komputery, a także pokój rodzica z dzieckiem. To właśnie liczba i jakość tych udogodnień wpłynęły na to, że lotnisko Hamad zyskało najwyższą ocenę w oczach podróżujących.

Drugie miejsce w rankingu zajął port lotniczy Tokio-Haneda, trzecie miejsce należy do dotychczasowego triumfatora tego rankingu, lotniska Changi w Singapurze. Jego charakterystycznym elementem jest Klejnot (ang. Jewel), będący połączeniem ogrodu, terminala pasażerskiego (ze stanowiskami do odprawy i sprzedaży biletów) oraz centrum handlowo-rozrywkowego. Budowa Klejnotu, rozpoczęła się w 2013 roku, sześć lat później został oddany do użytku.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Inczon w stolicy Korei Południowej, Narita w Japonii, lotnisko im. Franza Josefa Straussa w Monachium, lotnisko w Zurychu, port lotniczy Londyn-Heathrow, japońskie lotnisko Kansai oraz port lotniczy w Hongkongu. Cały ranking obejmuje aż 100 portów lotniczych z całego świata. Niestety, nie znalazło się na tej liście ani jedno polskie lotnisko.

Coroczny ranking najlepszych lotnisk na świecie jest przygotowany przez Skytrax, niezależną grupą konsultingową branży lotniczej z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Zestawienie powstało w oparciu o wyniki globalnego badania satysfakcji podróżujących, które było prowadzone od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r.

W tym roku Skytrax zdecydowało się przyznać jeszcze jedno wyróżnienie, doceniając lotniska, które w wymagającym i trudnym czasie pandemii wykazały się najwyższą jakością usług i skrupulatnym przestrzeganiem protokołów dotyczących zdrowia, higieny i bezpieczeństwa podczas globalnej pandemii. W kategorii "COVID-19 Airport Excellence Awards" nie wybrano jednak jednego zwycięzcy - Skytrax zdecydował się po prostu docenić dobrą pracę wykonaną przez pracowników 39 lotnisk. Wśród wymienionych w porządku alfabetycznym laureatów znalazły się m.in. port lotniczy Alicante, lotnisko w Bahrajnie, lotnisko Changi, port lotniczy Vantaa w Helsinkach, lotniska w Stambule i Kazaniu, madryckie Barajas oraz rzymskie Fiumicino.

Pełna lista wyróżnionych lotnisk znajduje się na stronie www.worldairportawards.com/2021-covid-19-airport-excellence-awards/). (PAP Life)

mdn/ gra/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony