Przejdź do treści
Źródło artykułu

SG: niespokojny pierwszy weekend października w portach lotniczych; interwencje na lotniskach i w samolotach

W pierwszy weekend października funkcjonariusze Straży Granicznej pięć razy interweniowali wobec podróżnych zakłócających porządek na lotnisku lub pokładzie samolotu - poinformowała Straż Graniczna. Łącznie nałożono dziewięć mandatów na kwotę 3400 zł; dwie interwencje swój finał znajdą w sądzie.

Jak poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej, miniony weekend okazał się pracowity dla funkcjonariuszy pełniących służbę na lotniskach. W ciągu trzech pierwszych dni października funkcjonariusze SG pięciokrotnie podejmowali interwencje wobec podróżnych zakłócających ład i porządek na lotniskach lub pokładach samolotów.

Wśród awanturujących się pasażerów - jak informuje SG - znaleźli się obywatele: Polski, Wielkiej Brytanii oraz Federacji Rosyjskiej, którzy zakłócili porządek na lotniskach w Gdańsku, Warszawie i Modlinie.

"Z kolei na lotnisku we Wrocławiu jeden z podróżnych postanowił odbyć lot bez wymaganych dokumentów, w związku z czym podjął próbę wtargnięcia najpierw do strefy zastrzeżonej lotniska, a następnie na pokład statku powietrznego" - poinformowała PAP Michalska.

Dodała, że od początku roku SG odnotowała w sumie 690 interwencji polegających na zakłóceniu porządku publicznego w portach lotniczych oraz na pokładach samolotów.

Z danych SG wynika również, że w miniony weekend funkcjonariusze tej formacji czterokrotnie przystępowali do działań minersko—pirotechnicznych na lotniskach w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Poznaniu.

"Dwukrotnie roztargnieni pasażerowie pozostawili na terenie lotniska bez opieki swoje bagaże, w jednym przypadku interwencji wymagał pasażer beztrosko informujący o bombie, którą rzekomo przewoził w bagażu podręcznym, i również w jednym przypadku niezbędne były działania funkcjonariuszy, by zweryfikować zawartość przesyłki nadanej drogą lotniczą" - przekazała rzeczniczka SG.

Funkcjonariusze SG w miniony weekend nałożyli 9 mandatów karnych na kwotę 3400 zł; dwie z podjętych interwencji swój finał znajdą w sądzie. Z kolei wobec jednego pasażera zastosowano pouczenie.

"Bezcenną, nadrzędną i niepodlegającą żadnej ocenie korzyścią płynącą z podejmowanych przez funkcjonariuszy SG interwencji jest zapewnienie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w portach lotniczych i na pokładach statków powietrznych" - oceniła Michalska. Dodała, że od początku roku SG odnotowała w sumie 382 interwencje wobec podejrzanych przedmiotów pozostawionych w portach lotniczych. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony