Przejdź do treści
Źródło artykułu

Seul: współpracujemy z USA i Japonią ws. silnych sankcji na Koreę Płn.

Korea Południowa współpracuje z USA i Japonią w sprawie nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ silnych sankcji na Koreę Północną w związku z wystrzeleniem przez ten kraj w weekend rakiety dalekiego zasięgu - poinformowała kancelaria prezydenta w Seulu.

Prezydent Korei Płd. Park Geun Hie rozmawiała we wtorek przez telefon z prezydentem USA Barackiem Obamą i premierem Japonii Shinzo Abem, podczas której uzgodniono współpracę nad "silnymi i skutecznymi" sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko Korei Północnej.

Park i Obama zgodzili się również, że konieczne są różne inne dodatkowe sankcje, wykraczające poza te, które mogą zostać nałożone na Pjongjang w wyniku rezolucji ONZ, w celu ukarania Korei Płn. za wystrzelenie rakiety w nocy z soboty na niedzielę - sprecyzowała kancelaria południowokoreańskiej prezydent. Obama nazwał wystrzelenie rakiety jawnym złamaniem rezolucji RB ONZ oraz bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników - dodano w komunikacie.

W poniedziałek Biały Dom oświadczył, że USA i ich sojusznicy są zgodni, że po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu konieczna jest "mocna odpowiedź". Pentagon poinformował, że USA chcą jak najszybciej rozmieścić w Korei Południowej system obrony przeciwrakietowej THAAD. Pentagon potwierdził ponadto, że Pjongjang był w stanie umieścić na orbicie satelitę lub inny obiekt kosmiczny.

Rozmieszczeniu systemu zdecydowanie sprzeciwiają się Chiny, ale USA traktują THAAD jako "system obronny", zorientowany "przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej", a nie mający na celu śledzenie aktywności Chin - zaznaczył rzecznik Pentagonu Peter Cook.

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity.

W niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin przestrzegł, że rezolucja RB w reakcji na północnokoreańskie próby nuklearne i rakietowe nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych.(PAP)

cyk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony