Przejdź do treści
Źródło artykułu

Seria 50 udanych startów rakiet Ariane 5

W czwartek z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej nastąpił start rakiety Ariane 5, która wyniosła na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne. To 50. z rzędu udany start rakiety tej serii – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Rakieta Ariane 5 oderwała się od Ziemi 2 sierpnia o godzinie 22:54 polskiego czasu (17:54 czasu lokalnego). Był to czwarty tegoroczny start rakiet Ariane 5 oraz kolejny w nieprzerwanej passie udanych startów, trwającej od 2003 roku.

Łączna masa wysokiej na 50,5 metrów rakiety Ariane 5 ECA wraz z wynoszonym ładunkiem wynosiła 780 ton. Lot otrzymał oznaczenie VA208.

Rakieta wyniosła w kosmos dwa satelity telekomunikacyjne. Umieściła je na orbicie transferowej, z której już za pomocą własnych silników przemieszczą się na docelowe orbity geostacjonarne, czyli takie, na których utrzymują stalą pozycję nad wybranym punktem na powierzchni Ziemi (oraz widoczne są na niebie w stałym punkcie).

Pierwszy z satelitów – Intelsat 20 – miał masę startową około 6090 kg. Został wybudowany przez amerykańską firmę Space Systems/Loral dla międzynarodowego operatora satelitów Intelsat. Jego pozycja na orbicie geostacjonarnej będzie odpowiadać 68,5 stopniom długości geograficznej wschodniej (nad Oceanem Indyjskim). Przejmie rolę satelitów Intelsat 7 i Intelsat 10 w zadaniach transmisji telewizyjnych, telefonicznych i przepływu danych w Europie, Afryce, Rosji na Środkowym Wschodzie.

Drugi z instrumentów to Hylas-2 o masie startowej 3325 kg. Skonstruowała go amerykańska firma Orbital Sciences Corporation dla brytyjskiego przedsiębiorstwa Avanti Communications. Hylas-2 będzie znajdować się na orbicie geostacjonarnej na 33,5 stopnia długości geograficznej zachodniej (nad Oceanem Atlantyckim). Będzie dostarczać szerokopasmowe łącza internetowe w Europie, Afryce i na Środkowym Wschodzie.

Satelita Intelsat 20 odłączył się od rakiety nośnej po 28 minutach od startu, a Hylas-2 po 34 minutach. (PAP)

cza/ tot/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony