Senat chce wydłużyć termin na wystąpienie o odszkodowanie np. od lotnisk
Chodzi o projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Ponieważ jest on inicjatywą Senatu, przejdzie teraz całą drogę ustawodawczą, czyli przez Sejm, Senat i prezydenta.
Propozycja nowych przepisów reguluje kwestie występowania o odszkodowania z powodu ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości. Nowela dotyczy przede wszystkim odszkodowań od lotnisk, np. żądania wykupu nieruchomości lub ich części w związku ze zmniejszeniem ich wartości wskutek działalności portów lotniczych.
Dotychczasowe przepisy zostały w marcu 2018 roku uznane przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z ustawą zasadniczą. TK odroczył utratę mocy niekonstytucyjnej regulacji o 12 miesięcy.
Zakwestionowany przepis przewiduje dwuletni termin na dochodzenie roszczeń m.in. dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, położonych na obszarze ograniczonego użytkowania lotnisk. Trybunał uznał, że ten okres był za krótki.
W pierwotnym senackim projekcie okres ten był wydłużony do 5 lat, ale podczas prac nad projektem senatorowie zdecydowali o skróceniu go do 3 lat. Ten czas liczony będzie od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego, powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Projekt stanowi ponadto, że po tym czasie nie będzie można wystąpić już z takim roszczeniem.
Podczas prac nad projektem senatorowie zgodzili się usunąć z niego przepis, pozwalający na dochodzenie roszczeń, które już wygasły. Zgodnie z wcześniejszymi propozycjami właściciele mieliby na to 3 lata.
Senatorowie nie przegłosowali też poprawki jaką w środę zgłosił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Dotyczyła ona obowiązku lustracyjnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecne przepisy tego nie przewidują.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) wyjaśnił, że poprawka zgłoszona przez Borusewicza nie będzie głosowana, gdyż zgodnie z regulaminem wyższej izby parlamentu, nie zmierzała ona do wykonania wyroku TK.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 marca br. - ma to związek z wyrokiem TK i utratą mocy sprzecznego z konstytucją artykułu. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ mmu/
Komentarze