Sejm znowelizował Prawo lotnicze
Za przyjęciem noweli opowiedziało się 427 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.
Jak wskazano w uzasadnieniu nowelizacji, jest ona konieczna dla wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych - napisano w uzasadnieniu projektu.
Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejącej regulacji w zakresie ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi do mechanizmów i zasad zapisanych w unijnej dyrektywie. "Ponadto celem przedmiotowej nowelizacji jest dokonanie zmiany tych przepisów ustawy – Prawo lotnicze dotyczących opłat lotniskowych, co do których w praktyce ich stosowania w minionych latach zaobserwowano problemy lub które stanowią zbędne, nieprzynoszące wartości dodanej, procedury administracyjne dla podmiotów rynku transportu lotniczego" - podkreślono w uzasadnieniu.
Dyrektywa 2009/12/WE nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek ustalenia zharmonizowanego systemu konsultacji, ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi na lotniskach obsługujących powyżej 5 mln pasażerów rocznie, a w przypadku braku tak dużego lotniska - na największym lotnisku w danym państwie UE.
Obecnie obowiązująca ustawa – Prawo lotnicze nie przewiduje rozróżnienia regulacji tych opłat ze względu na wielkość ruchu pasażerskiego na lotnisku i stanowi o jednolitym systemie ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi wobec wszystkich lotnisk użytku publicznego.(PAP)
rbk/ mki/ gma/
Komentarze