Sejm za ustawą zwalniającą z podatku wszystkie grunty lotnisk
Chodzi o przygotowaną przez posłów ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
242 posłów głosowało za, jeden był przeciw, a 199 się wstrzymało.
Posłowie odrzucili również w czwartkowym głosowaniu poprawki zgłoszone do projektu przez opozycję podczas drugiego czytania.
Celem zmian jest jednoznaczne wskazanie, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle na tym obszarze.
Jak wyjaśniał podczas prac sejmowych potrzebę nowelizacji poseł wnioskodawca Zbigniew Dolata (PiS), "ostatnio pojawiają się interpretacje, że zwolnieniu z podatku podlegają tylko budynki i budowle i grunty zajęte pod te budynki i lotniska na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego". "Oznaczałoby to, że podatkiem byłyby objęte pozostałe grunty na obszarze części lotniczych lotnisk" - wskazywał. Jak mówił poseł, objęcie podatkiem pozostałych gruntów byłoby zabójcze dla aeroklubów.
Według pełnomocnika rządu ds. CPK, wiceministra infrastruktury Marcina Horały, który również uczestniczył w dyskusjach nad ustawą, nowelizacja będzie dotyczyła głównie lotnisk należących do aeroklubów, tak aby nie płaciły one podatków m.in. od pasów startowych czy inną infrastrukturę lotniczą.
"Większość lotnisk w Polsce są to lotniska aeroklubów, w swojej istocie niekomercyjne, często organizacji społecznych, które się utrzymują ze środków swoich członków i które mają bardzo znikome albo wręcz w ogóle nie mają jakichś przychodów i biznesów z których mogłyby te podatki odprowadzać" - tłumaczył.
Teraz nowela trafi do Senatu. (PAP)
autorka: Małgorzata Werner-Woś
mww/ aop/ amac/
Komentarze