Przejdź do treści
Źródło artykułu

Satelita Sentinel-1A gotowy do działania

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała, iż zakończyła się faza testów satelity Sentinel-1A. Od poniedziałku zbierane przez niego radarowe obrazy Ziemi będą już dostępne dla użytkowników systemu.

Przekazanie satelity z gestii zespołu konstrukcyjnego i testowego, do zespołu zajmującego się jego operacyjną eksploatacją oznacza nowy etap dla satelity – rozpoczyna się jego codzienna praca polegająca na dostarczaniu obrazów radarowych dla szeregu zastosować związanych z oceanami, pokrywami lodowymi, zmianami na lądach i katastrofami naturalnymi.

Satelita Sentinel-1A został wyniesiony na orbitę 3 kwietnia 2014 r. Do 23 września trwała faza testów, w trakcie której upewniono się, że wszystkie instrumenty oraz procedury zbierania i analizy danych działają poprawnie.

Faza testowa pokazała także coraz bardziej rosnący problem „kosmicznych śmieci”, pozostałości po dawnych satelitach, które ciągle znajdują się na orbicie okołoziemskiej i stanowią zagrożenie dla nowszych instrumentów. Sentinel-1A wykonał osiem manewrów antykolizyjnych, aby uniknąć zderzeń z kosmicznymi śmieciami.

Satelita nadal będzie kontrolowany i monitorowany z Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech. Sentinel-1A powinien działać co najmniej 7 lat, ale być może będzie to dłuższy okres, bowiem jego zapasy paliwa wystarczą aż na 12 lat.

Sztuczne satelity z serii Sentinel to nowa seria europejskich satelitów dostarczających szerokiego zakresu zdjęć i różnych innych danych w ramach programu Copernicus. Na rok 2016 zaplanowano wystrzelenie bliźniaczego satelity Sentinel-1B. (PAP)

cza/ mki/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony