Rozpoczyna się budowa lokalnego lotniska w Suwałkach

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wbił we wtorek symbolicznie pierwszą łopatę pod budowę lokalnego lotniska w Suwałkach (Podlaskie), które ma kosztować 27 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2019 roku.

Betonowy pas startowy ma mieć długość 1 tys. 320 metrów i szerokość 30 metrów. W ramach inwestycji powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów. Zostanie również dobudowana niezbędna infrastruktura techniczna.

We wtorek odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty na terenie budowy. Prezydent Renkiewicz przejechał w to miejsce za kierownicą koparko-ładowarki z pełną szuflą piasku. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz, która podpisała z prezydentem umowę na dofinansowanie lotniska przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

„Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycję klarowały się dwanaście lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego” - powiedział Renkiewicz.

Prezydent Suwałk ma nadzieję, że lotnisko będzie dodatkowym atutem regionu zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej.

Projekt zakłada budowę lotniska dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Na lotnisku będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

10 mln zł na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte, która ma w tym mieście dwie fabryki. 6 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Pozostała kwota 11 mln zł pochodzić będzie z budżetu Suwałk.

Utwardzony pas startowy w Suwałkach będzie drugą tego typu inwestycją publiczną w Podlaskiem. Trwa budowa podobnego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus