Rosja wznowi przerwane przez pandemię połączenia z Białorusią

Rosja wkrótce wznowi połączenie lotnicze i kolejowe z Białorusią - poinformował we wtorek premier Białorusi Raman Hałouczanka po rozmowach w Moskwie z szefem rządu Rosji Michaiłem Miszustinem. Połączenia te były zawieszone z powodu pandemii koronawirusa.

"Strona rosyjska monitoruje sytuację, biorąc pod uwagę uwarunkowania epidemiczne w swoim kraju. Jak rozumiemy, oczekiwane jest wznowienie w najbliższych dniach połączenia transportowego z Republiką Białorusi" - powiedział premier, cytowany przez agencję BiełTA. Pytany o daty, szef rządu Białorusi przyznał, że na razie konkretnego terminu strona rosyjska nie wymieniła, a poprosiła o poczekanie na oficjalną decyzję.

Po wybuchu pandemii Rosja 16 marca wprowadziła pierwsze ograniczenia w przekraczaniu wspólnej granicy z Białorusią, z którą tworzy Państwo Związkowe. Częściowo zamknęła wówczas swoją granicę, co wywołało krytykę ze strony białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki. 18 marca Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla cudzoziemców z wyjątkiem dyplomatów, osób posiadających zezwolenie na pobyt w Rosji oraz pasażerów podróżujących tranzytem lotniczym. Od 30 marca zamknęła ruch przez przejścia graniczne, samochodowe, kolejowe, piesze i wodne (na rzekach).

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus