Red Bull Air Race – w Gdyni zmiany w organizacji ruchu i zakaz kąpieli
W piątek o 6 rano zamknięto dla ruchu Skwer Kościuszki oraz ulice Jana Pawła II, Borchardta, Zawiszy Czarnego, Baduszkowej, Armii Krajowej (od skrzyżowania z ul. Wybickiego/placem Grunwaldzkim), Piłsudskiego, Krasickiego (od skrzyżowania z Piłsudskiego do skrzyżowania z Korzeniowskiego), Tetmajera (pomiędzy skrzyżowaniem Pola i Piłsudskiego), Prusa, Ejsmonda (od skrzyżowania z Pola), Żeromskiego (od skrzyżowania z Pułaskiego do Skweru Kościuszki) oraz Waszyngtona. Z tych ulic należało również usunąć wszystkie pojazdy.
Ponadto zamknięto wjazd na ul. Świętojańską z ul. Władysława IV (rejon przystanku Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana) oraz wjazd z Partyzantów na Świętojańską. Dojazd ulicą Legionów na teren Kamiennej Góry udostępniony jest wyłącznie dla mieszkańców. Dostawy do położonych na obszarze przyległym do tych ulic sklepów i punktów usługowych mogą być realizowane wyłącznie od północy do 7 rano.
Szacuje się że zawody obejrzy w sumie kilkaset tysięcy widzów, aczkolwiek na terenie imprezy masowej, który obejmuje większą część plaży Śródmieście i bulwaru Nadmorskiego, a nawet przyległy do nich akwen Zatoki Gdańskiej, jednorazowo nie będzie przybywało więcej niż 70 tysięcy widzów. Strefę dla osób niepełnosprawnych wyznaczono na Skwerze Arki Gdynia – parking przy Krasickiego w pobliżu Domu Marynarza.
Organizatorzy sugerują skorzystanie ze środków komunikacji publicznej. Kierowcy, którzy przyjadą samochodami, proszeni są o włożenie białej kartki A4 za przednią szybę. Ułatwi to służbom skierowanie auta na wyznaczone parkingi (do tego celu przeznaczono część ul. Polskiej, Witomińskiej, Małokackiej oraz plac w okolicy Węzła Franciszki Cegielskiej).
Na teren imprezy masowej nie zostaną wpuszczone osoby nietrzeźwe, obowiązuje też zakaz wnoszenia napojów alkoholowych. Nie wolno posiadać balonów, ani innych urządzeń latających. Organizatorzy zalecają natomiast zabranie napojów w plastikowych butelkach oraz zaopatrzenie się w chroniące przed słońcem parasole i nakrycia głowy.
W sobotę i niedzielę od 9 do 20 pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej mają jeździć ze zwiększoną częstotliwością - na odcinku Gdańsk Główny - Gdynia Główna co 7,5 minuty, a w kierunku Wejherowa co 15 minut. Od godziny 20 do północy na odcinku Gdańsk Główny - Gdynia Główna częstotliwość wyniesie 15 minut.
Więcej kursów zaplanował także Zarząd Komunikacji Miejskiej. W sobotę od 9 do 21 co 10 minut kursować będą autobusy linii R, 150, 160, 282. Co 15-20 minut pojadą trolejbusy linii 321, co pół godziny autobusy linii 146, zaś co godzinę kursować będzie autobus 4A (dawniej 510). W niedzielę od 12.30 do 19 co 10 minut kursować będą linie R, 150, 160, 282 i 321, co pół godziny pojedzie autobus linii S, a co godzinę 4A. W tym dniu nie będzie funkcjonowała zabytkowa linia trolejbusowa 326.Czasowo ograniczone zostanie funkcjonowanie mariny. Nie będzie możliwości wejścia i wyjścia z portu jachtowego w piątek od 11 do 17.30, w sobotę od 8 do 18.45 i w niedzielę od 14 do 18. Te godziny mogą ulec zmianie w przypadku modyfikacji planu imprezy. Dodatkowo w tych godzinach w sobotę i niedzielę nie będzie możliwe przebywanie na Falochronie Wschodnim i Południowym ani cumowanie jednostek. Na plaży Śródmieście ma obowiązywać zakaz kąpieli, aczkolwiek sama plaża będzie otwarta.
Nad bezpieczeństwem i obsługą imprezy ma czuwać dwa tysiące osób - funkcjonariuszy różnych służb, ochroniarzy, ratowników medycznych i wolontariuszy. Na terenie imprezy znajdą się cztery karetki, działać będą dwa stacjonarne punkty pomocy medycznej oraz osiem mobilnych patroli medycznych. W odwodzie pozostanie ambulans, który ma zostać skierowany w sytuacjach niezwiązanych z zawodami do innych części Gdyni.
Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w mieście w niedzielę po godzinie 23. (PAP)
md/ co/
Komentarze