Ratownicy TOPR udzielili pomocy poszkodowanym w wypadkach w Tatrach.

Śmigłowiec TOPR (fot. topr.pl)

Ratownicy TOPR na pokładzie śmigłowca przetransportowali do zakopiańskiego szpitala dwóch mężczyzn poszkodowanych w wypadkach, do których doszło w niedzielę w Tatrach – do jednego w rejonie Zawratu, a do kolejnego pod Szpiglasową Przełęczą.

Wypadki wydarzyły się niemal jednocześnie i w obydwu przypadkach przyczyną było poślizgnięcie na zmrożonym śniegu.

W rejonie Zawratu mężczyzna spadł w stronę Dolinki pod Kołem doznając poważnych urazów kręgosłupa, głowy, brzucha. W wyniku upadku stracił przytomność. W wypadku pod Szpiglasową Przełęczą mężczyzna również w wyniku poślizgnięcia na płacie śniegu spadł około 200 metrów w dół, doznając licznych potłuczeń.

Najpierw grupa ratowników na pokładzie śmigłowca dotarła w okolice Przełęczy Zawrat. Po udzieleniu pierwszej pomocy turyście, został on przetransportowany na pokładzie maszyny do szpitala. Kolejna grupa ratowników, również śmigłowcem, została przetransportowana w okolice Szpiglasowej Przełęczy. Poszkodowany, który doznał tam lżejszych obrażeń, został również przetransportowany do szpitala.

W niedzielę w Tatrach panuje słoneczna pogoda zachęcająca do wędrówek. W wyższych partiach gór nadal leży śnieg, a szlaki powyżej górskich schronisk są śliskie. Również w sobotę doszło do groźnego wypadku turysty na Szpiglasowej Przełęczy.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus