Putin w rozmowie z Erdoganem skrytykował użycie przez Ukrainę dronów Bayraktar

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w piątek podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem użycie przez armię ukraińską tureckich wojskowych dronów Bayraktar - poinformował Kreml.

Według Putina użycie przez siły Ukrainy uzbrojonych dronów tureckiej produkcji, które zostały wykorzystane w październiku na obszarze działania Połączonych Sił (JF) w Donbasie przeciwko prorosyjskim separatystom, jest "prowokacją".

Prezydent Rosji stwierdził także, iż Kijów prowadzi "niszczącą politykę", której celem jest "podważenie porozumień mińskich" podpisanych w 2015 roku i mających za cel zakończenie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Podczas rozmowy z Erdoganem, jak napisano w oświadczeniu Kremla, Putin zwrócił uwagę również na "konieczność zaniechania przez Kijów podejmowania wszelkich prób działań wojennych” na wschodzie Ukrainy.

W zeszłym miesiącu Ukraina poinformowała, że w przyszłym roku kupi od Turcji nową partię dronów Bayraktar, których obecnie ma 26 na wyposażeniu. Kijów informował także wcześniej, iż planuje u siebie rozpocząć produkcję na pełną skalę dronów Bayraktar, która mogłaby rozpocząć się w "najbliższej przyszłości".

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny mówił, że "ukraińskie wojsko jest w ciągłej gotowości do użycia Bayraktarów w przypadku prowokacyjnych działań zbrojnych Federacji Rosyjskiej". (PAP)

zm/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus