Prokuratura: działania CBA w ULC zw. z podejrzeniem działań na szkodę Lotniska Chopina
Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Rzecznik prokuratury Michał Dziekański podał w środę PAP, że śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy zamówieniu publicznym dla Lotniska Chopina na kwotę 4 mln zł.
"Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje prowadzone przez CBA śledztwo ws. wyrządzenia przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi PP Porty Lotnicze szkody w wielkich rozmiarach, w mieniu przedsiębiorstwa w wysokości ok. 4 mln zł" - podał Dziekański.
Prokurator wyjaśnił, że do szkody miało dojść w związku z realizacją zamówienia publicznego na rzecz Lotniska Chopina w Warszawie.
"Z uwagi na początkowy etap postępowania oraz jego częściowo niejawny charakter, dla dobra śledztwa nie mogę udzielić dalej idących informacji" - zaznaczył.
Podał jedynie, że chodzi o przestępstwa szkody majątkowej wielkich rozmiarów, dokonanej przez osoby powołane do zajmowana się majątkiem przez nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Taki czyn jest zagrożony karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
We wtorek ULC podało, że zabezpieczone przez CBA dokumenty, to materiał dowodowy z kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Urząd na warszawskim Lotnisku Chopina. Kontrola odbyła się w dniach 19 kwietnia – 12 maja. Dokumentacja znajdowała się w Departamencie Lotnisk ULC.
Rzeczniczka ULC Karina Lisowska podała, że kontrola była wynikiem stwierdzonych poważnych nieprawidłowości oraz sygnałów z Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". ULC podjął czynności administracyjne obligujące zarządzającego lotniskiem do przywrócenia stanu bezpieczeństwa zgodnego z prawem - zapewniła we wtorek PAP.
Lotnisko Chopina obsługuje blisko 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów. W tym roku szacuje, że będzie to ponad 14 mln podróżnych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", które zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.(PAP)
ago/ aop/ js/
Komentarze