Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prokuratura chce śledztwa w sprawie publikacji "Wprost" dot. katastrofy smoleńskiej

Będzie postępowanie w sprawie upublicznienia przez dziennikarzy "Wprost" materiałów ze śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej. Wojskowa Prokuratura Okręgowa zapowiedziała, że w tym celu wyłączy materiały ze śledztwa, które prowadzi.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, wyłączone materiały trafią do warszawskiej prokuratury okręgowej. Prowadzi ona obecnie siedem postępowań (część z nich to już śledztwa, część jeszcze postępowania sprawdzające) dot. przecieków ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Jak podkreślają prokuratorzy, dotyczą one jednak np. ujawnienia protokołów czy poszczególnych zeznań, a nie całościowo akt.

Chodzi o publikacje "Wprost" z której wynika, że dziennikarze tygodnika dotarli do 57 tomów akt śledztwa smoleńskiego. Według nich, z tych materiałów wynika m.in., że prokuratorzy poświęcają bardzo dużo energii badaniu hipotezy, czy gen. Andrzej Błasik siedział za sterami samolotu. O jego relacje z załogami rządowych samolotów śledczy - jak napisano - wypytywali pilotów, ich rodziny, znajomych, łącznie kilkanaście osób. Dziennikarze powołują się przy tym m.in. na zeznania Magdaleny Protasiuk, wdowy po kpt. Arkadiuszu Protasiuku.

O zamiarze wyłączenia do odrębnego postępowania materiałów ze śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej poinformowano w komunikacie zamieszczonym we wtorek po południu na stronie Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Poinformowano w nim, że odrębne postępowanie ma dotyczyć art. 241 Kodeksu karnego. Mówi on o rozpowszechnianiu bez zezwolenia wiadomości z postępowania przygotowawczego. Czyn ten zagrożony jest karą do dwóch lat więzienia.

Według prokuratury dziennikarze tygodnika weszli bezprawnie w posiadanie kopii akt śledztwa, których fragmenty zacytowali bez zgody prokuratora prowadzącego postępowanie.

"Opublikowanie niezweryfikowanych jednoznacznie, wybranych ustaleń śledztwa, nie tylko w sposób negatywny rzutuje na jego bieg, czy też dezinformuje opinię publiczną, ale może być także rozpatrywane przez pryzmat naruszenia praw pokrzywdzonych - dóbr osobistych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej" - zaznaczyli prokuratorzy. Jak dodali "zawarte w artykule niektóre stwierdzenia stanowią de facto wskazanie osób rzekomo winnych katastrofy, jeszcze przed zakończeniem pracy organów Państwa, ustawowo powołanych do zbadania sprawy".

Równocześnie prokuratura zdecydowała też o wprowadzeniu pewnych ograniczeń w korzystaniu przez strony z akt śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej. Nie będzie można ich kserować ani wykonywać fotokopii."Wprost" podało również, powołując się na konkretne zeznania, że w pojawia się w nich często wątek niewystarczającego wyszkolenia pilotów Tupolewa. Według tygodnika, z akt śledztwa wynika także, że w dniu katastrofy obsługa lotniska Siewiernyj nie pracowała w pełnym składzie: choć zgodnie z rosyjskimi przepisami stację meteorologiczną powinno obsługiwać trzech pracowników, 10 kwietnia był tylko jeden.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony