Przejdź do treści
Źródło artykułu

Projekt: rząd do 1 września przedłuża zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów

Rząd do 1 września chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów w związku z epidemią koronowirusa - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów skierowanego do podpisu premiera. W porównaniu z dotychczasowym stanem z wykazu usunięto Księstwo Andory.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który we wtorek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego"- czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano, rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje do 25 sierpnia 2020 r.

"W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie. Ujęty (...) wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, stanowi co do zasady powtórzenie wykazu określonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym" - czytamy.

Jak dodano, w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym z wykazu usunięto Księstwo Andory, z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska, z którego mogą być wykonywane loty międzynarodowe. Ponadto dawną nazwę Królestwa Suazi zastąpiono aktualną nazwą Królestwa Eswatini.

"Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju" - czytamy.

Jak zapisano, rozporządzenie traci moc z dniem 1 września 2020 r., a wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony