Przejdź do treści
Źródło artykułu

Producenci systemu Patriot i pocisku o polskim kontrakcie

Podpisując umowę na system obrony powietrznej Polska dołączyła do 15 użytkowników systemu Patriot - podkreślił w środę producent zestawów Patriot firma Raytheon. Wytwórca pocisków do nich – koncern Lockheed Martin - zaznaczył, że Polska stanie się piątym posiadaczem najnowocześniejszych pocisków tego systemu – PAC-3 MSE.

"Polska dołącza do grona 15 państw, które zaufały systemowi Patriot, jako skutecznej obronie swoich obywateli, wojska i suwerenności" – powiedział prezes Raytheon Integrated Defense Systems Wes Kremer.

Amerykański koncern zaznaczył, że umowa, oficjalnie określana jako Letter of Offer and Acceptance (LOA) – "toruje drogę ku błyskawicznemu osiągnięciu przez polskie systemy Patriot wstępnej gotowości operacyjnej", pozwala też na rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji umów z firmą Raytheon i jej partnerami przemysłowymi.

Spółka Raytheon zadeklarowała, że "dokona transferu technologii w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala amerykańskie prawo i zasady polityki".

Do współpracy przemysłowej nawiązał też producent pocisków. "Jesteśmy zaszczyceni możliwością wspierania Polski w tworzeniu sytemu obrony powietrznej i antyrakietowej Wisła, który ma chronić jej obywateli, siły zbrojne i infrastrukturę. Cieszymy się również z perspektywy współpracy z firmami Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie uzgodnionego transferu technologii" – zapewnił wiceprezes ds. Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Antyrakietowej (IAMD) w Dziale Pocisków i Kontroli Ognia firmy Lockheed Martin Tim Cahill.

Kraje, które dotychczas wybrały system Patriot, to Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Japonia, Izrael, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Tajwan, Grecja, Hiszpania, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Rumunia, która podpisała LOA pod koniec listopada ub. r.

Pocisk PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) wykorzystuje technologię niszczenia celu przez uderzenie weń (hit-to-kill). PAC-3 MSE jest przeznaczony do obrony przed taktycznymi rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. Zawierając umowę na zakup systemu Patriot z pociskami PAC-3 MSE Polska dołączyła do Stanów Zjednoczonych, Kataru, Japonii, Rumunii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W środę w Warszawie podpisano umowę o dostawie dwóch baterii systemu Patriot, na które złożą się m. in. cztery radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześc stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolonii i 208 rakiet PAC-3 MSE. W konfiguracji dla Polski system ma być zintegrowany z opracowywanym przez koncern Northrop Grumman systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma się stać standardem amerykańskich wojsk lądowych. Wartośc podpisanej w środe umowy wynosi 4,75 mld dolarów (ponad 16 mld zł).(PAP)

Autor: Jakub Borowski

brw/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony