Prezes lotniska w Szymanach: największe obłożenie w lotach do Niemiec

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - pas startowy (fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)

Największe obłożenie, bo sięgające średnio 88 proc., notują loty z lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach do Dortmundu w Niemczech – podał prezes lotniska Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka. Zapowiedział, że lotnisko rozwija się i nabiera znaczenia także wojskowego.

Podczas ostatniej, czwartkowej sesji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego prezes portu lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach Tomasz Kądziołka zdał radnym relację z działalności lotniska.

Kądziołka poinformował, że z Szyman lata trzech operatorów: LOT realizuje połączenia do Lwowa, WizzAir do Londynu i Dortmundu, a Ryanair do Londynu.

Prezes portu lotniczego Olsztyn-Mazury podał, że loty realizowane do Londynu przez WizzAir i Ryanair notują obłożenie na poziomie 83 proc., zaś loty do Dortmundu w Niemczech notują obłożenie na poziomie 88 proc.

"Długo namawialiśmy przewoźników do realizowania lotów do Niemiec i nie mogliśmy nikogo namówić. Okazuje się, że mieliśmy dobre rozeznanie rynku i te połączenia cieszą się największym zainteresowaniem klientów" – powiedział Kądziołka. Przyznał, że loty do Lwowa notują obłożenie na poziomie 46 proc. "Mamy sygnały, że młodzież z Ukrainy chce studiować w Olsztynie, więc zamierzamy w tym środowisku mocno podpromować nasze połączenia lotnicze" – dodał.

Prezes przyznał, że port chciałby też realizować kolejne regularne połączenia do Holandii i Irlandii.

Tego lata po raz pierwszy z Szyman realizowano połączenia czarterowe do Burgas w Bułgarii. Kądziołka powiedział, że te połączenie notowało 46-proc. obłożenie. "Chcemy rozszerzyć ofertę czarterową o loty do Turcji i Grecji, bo nasze rozeznanie wskazuje, że jest taka potrzeba" – powiedział Kądziołka.

W bieżącym roku plany zakładają, że port Olsztyn-Mazury w Szymanach obsłuży 114 tys. pasażerów. Zdaniem prezesa "wydaje się być to niezagrożone".

Kądziołka podkreślił, że lotnisko w Szymanach realizuje także loty o statusie "head" i dodał, że rośnie militarne znaczenie tego lotniska. "Amerykanie w tym roku wykonali w ramach ćwiczeń 34 operacje lotnicze na naszym lotnisku, operowało na nim 1 tys. amerykańskich żołnierzy" – powiedział Kądziołka i podkreślił, że w najbliższym czasie zaplanowane są kolejne ćwiczenia wojskowe na lotnisku w Szymanach.

Lotnisko w Szymanach działa od początku 2016 roku, powstało w miejscu dawnego lotniska wojskowego.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus