Poważny wypadek w Tatrach; rannego turystę zabrało LPR

Turysta, który spadł dużej wysokości z rejonu Przełęczy pod Chłopkiem, został śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Nowym Targu. Mężczyzna był nieprzytomny.

„Mężczyzna samotnie wędrował po górach. Odnaleźli go przypadkowi turyści, którzy zobaczyli, że na szlaku leży nieprzytomna osoba i zawiadomili ratowników TOPR. Ratownicy na pokładzie śmigłowca przetransportowali turystę do szpitala w Nowym Targu” – relacjonował PAP dyżurny ratownik TOPR.

Według ratowników, turysta spadł najprawdopodobniej ze szlaku prowadzącego na Przełęcz pod Chłopkiem, jednak nie było bezpośrednich świadków tego zdarzenia. Turyści, którzy zgłosili wypadek, twierdzili, że wcześniej ten turysta mijał ich na szlaku.

W wyższych partiach Tatr, powyżej 1800 m n.p.m. pod warstwą śniegu występują oblodzenia. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ robs/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus