Portugalia: ukarano 13 linii lotniczych, bo zabrały pasażerów bez ważnych paszportów sanitarnych

W związku z obowiązującymi od środy w Portugalii przepisami o stanie klęski żywiołowej władze tego kraju nałożyły kary na 13 przewoźników lotniczych. Sankcje są efektem braku ważnych dokumentów sanitarnych u niektórych pasażerów.

Jak podało w piątkowym komunikacie MSW Portugalii, procesy karne to rezultat przewiezienia na pokładzie samolotów pasażerów, którzy nie posiadali ważnych testów na Covid-19 lub zaświadczenia o przebyciu tej choroby w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Władze Portugalii, które od środy nie honorują posiadanych przez pasażerów samolotów certyfikatów potwierdzających szczepienie, oszacowały, że w czwartek na lotniskach tego kraju zatrzymano bez ważnych dokumentów sanitarnych 59 podróżnych.

Z kolei w środę, czyli w pierwszym dniu obowiązywania stanu klęski żywiołowej, policja na stołecznym lotnisku im. Humberto Delgado zatrzymała bez wymaganych dokumentów sanitarnych 20 osób.

Według nowych przepisów pasażerowie bez ważnych testów i zaświadczeń o przebyciu choroby muszą zapłacić karę w wysokości 300-800 euro, zaś linie lotnicze od 20 tys. do 40 tys. euro.

Wprawdzie stan klęski żywiołowej będzie obowiązywał w Portugalii co najmniej do 20 marca, ale rząd Antonia Costy ogłosił, że w sytuacji słabnięcia pandemii nie wyklucza przywrócenia uznawania certyfikatu szczepionkowego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus