Portugalia: premier Costa potwierdził budowę lotniska przy rezerwacie przyrody

Wizualizacja Portu Lotniczego w podlizbońskim Montijo

Premier Portugalii Antonio Costa potwierdził we wtorek, że jego rząd podjął już działania w celu możliwie jak najszybszego wybudowania lotniska w podlizbońskim Montijo. Przeciwko tej inwestycji, która będzie działać w sąsiedztwie rezerwatu przyrody, protestują organizacje ekologiczne.

Podczas lizbońskiej konferencji dotyczącej perspektyw dla turystyki Portugalii w okresie epidemii koronawirusa Costa stwierdził, że nowa inwestycja może pomóc odbudowywać krajową gospodarkę po jej paraliżu spowodowanym Covid-19.

Komentatorzy radia Observador wskazują, że deklaracje premiera zbiegają się z trzydniową wizytą w Portugalii szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zastanawiają się czy projekt ten mógłby zostać dofinansowany przez UE w sytuacji licznych protestów organizacji ekologicznych.

Krytycy nowego lotniska zarzucają rządowi Costy narażenie na degradację największego estuarium Europy Zachodniej. Wskazują, że u ujścia rzeki Tag, gdzie planowana jest inwestycja, znajduje się chroniony prawem rezerwat przyrody dla wielu rzadkich gatunków ryb, skorupiaków i ptaków.

Uwagi wobec inwestycji w Montijo zgłaszają też niektórzy specjaliści ds. bezpieczeństwa lotnisk, zwracając uwagę na większą możliwość zderzenia maszyn z ptakami, a także na zbyt bliskie położenie wody, która w sytuacji wystąpienia tsunami zniszczyłaby obiekt.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus