Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ponad 40 samolotów wzięło udział w polsko-litewskim rajdzie

Ponad 40 samolotów z Polski i Litwy w weekendu wzięło udział w międzynarodowym rajdzie lotniczym po lotniskach Litwy. Rajd, zorganizowany przez polski Aeroklub Krainy Jezior oraz litewskie aerokluby z Kowna i Marjampola ma promować turystykę lotniczą.

"Chcemy, aby tym wielkim, również medialnym elementem, zaintrygować wszystkich tych, którzy nie wierzą w to, że można małymi samolotami również uprawiać turystykę" - przekonuje Stanisław Tołwiński prezes aeroklubu Krainy Jezior i inicjator projektu o nazwie Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej.

W ramach współfinansowanego ze środków unijnych programu w czerwcu odbył się już rajd po lotniskach Warmii i Mazur.

"My jesteśmy przekonani, że General Aviation, małe samoloty, popularnie zwane awionetkami, znakomicie nadają się do małych grupowych rajdów turystycznych, różnego rodzaju wypadów weekendowych i chcemy wszczepić to, co na zachodzie jest sprawą niemalże powszechną, właśnie tymi rajdami - najpierw rajdem po lotniskach Warmii i Mazur, a obecnie rajdem na Litwie" - dodał.

Uczestnicy z całej Polski, którzy rozpoczęli rajd na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem, po litewskiej stronie granicy odwiedzili lotniska w Druskiennikach, Pałukni i Kownie. W Druskiennikach w sobotę spotkali się z pilotami litewskimi, a następnego dnia wspólnie przelecieli do Pałukni. Na tamtejszym lotnisku znajdują się m.in. symulatory, na których szkoleni są piloci Boeingów 737.

Następnie lotnicy przelecieli nad zamkiem w Trokach i wylądowali w Kownie, gdzie zostali przywitani przez Polonię i gdzie odbyło się spotkanie z polskimi i litewskimi samorządowcami, w którym uczestniczył m.in. przedstawiciel litewskiego Sejmu Rytas Kupczinskas.

"Na Litwie turystyka lotnicza dopiero się zaczyna, bo od niedawna jesteśmy w strefie Schengen. Mamy około 26 lotnisk, co, jak na taki mały kraj, jest normalną liczbą" - przekonuje Algimantas Żentalis, dyrektor aeroklubu z Kowna.

"Takich jak ja pilotów Litwinów jest dużo, latają na ultralekkich samolotach różnych marek. Na tych samolotach piloci latają po litewskich lotniskach i do Polski" - dodał.

Rajd był również inauguracją nowego cyklu promocyjnego polskiego finalisty w ogólnoświatowym konkursie na 7 Cudów Świata: Mazury Cud Natury.

"Cykl imprez pod nazwą Masurian World Tour będzie miał za zadanie promocję konkursu oraz Mazur, jako finalisty wśród potencjalnie głosujących za granicą" - przekonuje Piotr Pancer z departamentu koordynacji i promocji Urzędu Marszałkowskiego województwa Warmińsko-Mazurskiego.

"To ostatni etap konkursu, finałowa część rozpoczęła się w lipcu 2009, spośród 77 kandydatów specjalny panel ekspertów wybrał 28 finalistów. I wyścig z głosami rozpoczął się od nowa. Rozwiązanie konkursu nastąpi 11 listopada 2011 roku" - przypomniał.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony