Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ponad 2,3 mln pasażerów obsłużyło wrocławskie lotnisko w ub. roku

O ponad 234 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem obsłużyło w 2015 roku wrocławskie lotnisko. Drugi rok z rzędu klientów było ponad dwa miliony. W tym okresie zakończono też ważne inwestycje m.in. modernizację drogi startowej.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Palus z biura prasowego Portu Lotniczego Wrocław, w ciągu ostatnich 12 miesięcy z wrocławskiego lotniska skorzystało 2 mln 320 tys. pasażerów - o ponad 234 tys. więcej niż w 2014 r.

To wzrost pasażerów o 11,2 proc. i najlepszy wynik w historii lotniska, na którym dwa miliony osób obsłużono już po 10 miesiącach.

Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Wrocław Dariusza Kusia, Wrocław znajduje się w grupie najważniejszych regionalnych lotnisk w Polsce.

„Przyciągamy pasażerów z Wrocławia i z dalszych regionów. Ponadto w hali odlotów słychać nie tylko język polski, angielski, niemiecki, włoski i hiszpański, ale też coraz częściej czeski” - dodał prezes.

Zdaniem władz lotniska, o sukcesie zdecydował rozwój połączeń międzynarodowych,

ale największy przyrost pasażerów - o blisko 20 proc. - zanotowano na rynku krajowym, na którym np. Ryanair w swej ofercie lotów do Warszawy Modlina zanotował aż 130,5 proc. wzrostu.

Jak podano, najlepszym miesiącem dla portu okazał się lipiec, w którym obsłużono ponad 256 tys. pasażerów, co jest najlepszym wynikiem w historii lotniska.

Jak poinformowano, w 2015 r. zakończyła się wymiana nawierzchni drogi startowej, a obecnie kończy się modernizacja oświetlenia.

„Prace te to kolejny krok w kierunku podniesienia systemu nawigacyjnego ILS do kategorii drugiej, a samoloty będą mogły lądować w warunkach jeszcze bardziej ograniczonej widzialności. To kluczowa inwestycja Portu Lotniczego Wrocław - co ciekawe, wykonywana w godzinach nocnych, bez przerywania działalności lotniska” - podano w komunikacie.

W 2015 r. zakończyła się również budowa zaplecza technicznego w części starego terminala. Powstała tam baza techniczna dla służb lotniskowych, w tym hangary dla sprzętu do zimowego utrzymania drogi startowej. Port uruchomił też dwa nowe rękawy lotnicze, dzięki czemu obecnie pasażerowie mają do dyspozycji w sumie cztery takie rękawy. Wszystkie inwestycje kosztowały 100 mln zł, z których 50 mln zł to fundusze unijne.

Władze wrocławskiego portu w 2016 r. spodziewają się 2,5 mln pasażerów. W tym roku swą pierwszą w Polsce bazę techniczną otworzy we Wrocławiu Ryanair, który zainwestował w nią ponad 6 mln euro. Planowane jest uruchomienie nowych połączeń m.in. do Sztokholmu i Birmingham przez Wizz Air oraz na Teneryfę i do Wenecji przez Ryanair.(PAP)

ros/par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony