Przejdź do treści
Polska Agencja Kosmiczna - logo na tle Ziemi i gwiazd (fot. Polska Agencja Kosmiczna)
Źródło artykułu

Polska Agencja Kosmiczna ma nową strukturę

Od wtorku Polska Agencja Kosmiczna ma nowy statut, określający m.in. jej nową strukturę, który odpowiada realnym potrzebom przy wdrażaniu Krajowego Programu Kosmicznego – podała Agencja.

Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), 21 grudnia br. wszedł w życie nowy statut Polskiej Agencji Kosmicznej. Określa on m.in. nową strukturę POLSA, zadania kierownictwa, a także organizację terytorialną Agencji. To konsekwencja nadania przez Ministra Rozwoju i Technologii 24 listopada br. nowego statutu Polskiej Agencji Kosmicznej.

Według prezesa Agencji, Grzegorza Wrochny, nowy statut POLSY to kolejny krok w planowanych zmianach dotyczących nie tylko Polskiej Agencji Kosmicznej, ale całego sektora kosmicznego. "Nowe departamenty i zakresy ich zadań odpowiadają realnym potrzebom działań. Stanie się to szczególnie istotne po przyjęciu Krajowego Programu Kosmicznego" – powiedział prezes POLSA, cytowany w komunikacie Agencji.

POLSA wskazała, że nowy statut uwzględnia nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej i zapisy w niej zawarte, m.in. o tym, iż prezes kieruje Agencją przy pomocy nie więcej niż dwóch wiceprezesów. Ponadto – podkreślono – wiceprezesi nie będą mieli, jak do tej pory, ustawowo przypisanych pionów funkcjonalnych z przynależnymi konkretnymi departamentami.

Według informacji Agencji, w statucie określono nową strukturę organizacyjną POLSA, odpowiadającą potrzebom związanym z realizacją celów Polskiej Strategii Kosmicznej oraz przygotowywanego Krajowego Programu Kosmicznego. W strukturze zostały wydzielone następujące komórki organizacyjne: Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Departament Badań i Innowacji, Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego, Departament Obserwacji Ziemi, Departament Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej, Departament Informacji i Promocji oraz Biuro Organizacyjne.

"Nowe komórki organizacyjne: Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego, Departament Obserwacji Ziemi i Departament Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej będą realizować zadania związane m.in. z potrzebami administracji publicznej w zakresie technologii satelitarnych oraz zwiększenia konkurencyjności polskiego przemysłu i rozwinięcia jego kompetencji" – podała POLSA.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej.

Przyjęta w 2017 r. Polska Strategia Kosmiczna (PSK) wyznaczyła cele, których osiągnięcie ma zapewnić Krajowy Program Kosmiczny. Cele Krajowego Programu Kosmicznego to rozbudowa kompetencji i zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego, zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych przez administrację, naukę, przemysł i społeczeństwo oraz wykorzystanie technologii satelitarnych do zwiększenia bezpieczeństwa i obronności kraju.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony