Pokazy dronów i robotów lądowych w Krakowie
Pokazy to część konferencji „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”. Jej uczestnicy: osoby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe prawnicy, samorządowcy, wojskowi, przedstawiciele służb, przedsiębiorcy i naukowcy dyskutują jak zaplanować wydatki na bezpieczeństwo, jak pogodzić bezpieczeństwo obywateli z ochroną ich prywatności, jakie zagrożenia pojawiają się wraz z rozwojem systemów sterownych cyfrowo.
"Chcemy, by bezpieczeństwo nie kojarzyło się wyłącznie z nakładami na zakup nowej broni, ale by zwracać uwagę na społeczną akceptację technik informacyjnych. To podatnicy powinni akceptować, że państwo inwestuje w obszar nowych technologii" - mówił PAP prezes organizującej konferencję Fundacji Instytut Mikromakro Sławomir Kosieliński.
Podczas wtorkowej "Droniady" w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można zobaczyć m.in. miniaturowy samolot rozpoznawczy BSR Orbiter z Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego w Mirosławcu, którego start odbywa się z wyrzutni, a lądowanie na spadochronie. Będą prezentowane także skonstruowany na Politechnice Rzeszowskiej Hexacopter, który umożliwia filmowanie obiektów z lotu ptaka oraz samolot Hummer V2 – dzieło Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej – maszyna ta jest przystosowana do zrzutu ładunków humanitarnych. Bardzo widowiskowa ma być próba precyzyjnego zrzutu z powietrza paczki i umieszczenia jej w paczkomacie.
W środę na Rynku Głównym odbędzie się Parada Robotów. Prezentowane będą m.in. łaziki marsjańskie Hyperion1 i Hyperion2 dzieło Koła Naukowego Robotyków Politechniki Białostockiej, dwukrotnie nagradzane pierwszym miejscem w zawodach University Rover Challenge w USA w 2013 i 2014, robot wojskowy Talon wykorzystywany podczas misji wojskowych w Afganistanie i Iraku, sześcionożny robot kroczący skonstruowany przez Koło Naukowe Integra na AGH.
„Pokażemy możliwości robotów – profesjonalnych i tworzonych przez studentów. W Polsce powstają bardzo ciekawe konstrukcje i rozwiązania i mamy bardzo dojrzałe zespoły konstruktorów” – podkreślił Zbigniew Mazurkiewicz, były żołnierz Wojsk Specjalnych, a obecnie konsultant jednej z firm zajmujących się szkoleniami w zwalczaniu zagrożeń.
Organizatorem konferencji „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Mikromakro przy współpracy z Collegium Civitas. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Współorganizatorem „Droniady” jest Muzeum Lotnictwa Polskiego – instytucja kultury Województwa Małopolskiego.(PAP)
wos/ ls/
Komentarze