Podlaskie: mieszkańcy dostają powiadomienia o referendum ws. lotniska
Termin referendum wyznaczył na początku grudnia komisarz wyborczy w Białymstoku. Miało to związek z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdecydował, iż takie głosowanie ma być w Podlaskiem przeprowadzone.
NSA zajmował się skargą komitetu referendalnego, który odwoływał się od decyzji sejmiku sprzed dwóch lat, gdy ten odrzucił wniosek o przeprowadzenie takiego referendum.
Po kilkuletnim postępowaniu administracyjnym, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku skargę komitetu (dotyczyła przekroczenia przez sejmik 30-dniowego terminu na rozpoznanie wniosku o referendum - PAP) oddalał, a NSA orzeczenie to uchylał i zwracał sprawę do ponownego rozpoznania, za czwartym razem NSA zdecydował, iż głosowanie ma być przeprowadzone.
Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".
Zgodnie z tzw. kalendarzem czynności referendalnych, do 25 grudnia osoby uprawnione do głosowania muszą otrzymać informację o terminie referendum i godzinach głosowania, a także m.in. o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu.
Odpowiada za to i finansuje organizator referendum, czyli samorząd województwa. Informacja, w formie tzw. druków bezadresowych, trafią do skrzynek pocztowych za pośrednictwem Poczty Polskiej. W sumie wydrukowano ok. 428,5 tys. egzemplarzy takiej "Informacji o referendum wojewódzkim w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego".
W informacji nie ma treści pytania referendalnego, ale jest informacja, iż głosując za wybudowaniem regionalnego lotniska stawia się znak x w kratce oznaczonej słowem "TAK", zaś głosując przeciwko takiej inwestycji, stawia się znak x w kratce oznaczonej słowem "NIE".
W informacji są trzy daty: samego referendalnego głosowania, zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego oraz złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
W poprzedniej kadencji samorząd województwa podlaskiego zrezygnował z planów budowy regionalnego portu lotniczego. Uznał, że będą trudności ze sfinansowaniem takiej inwestycji i - biorąc pod uwagę prognozowane zainteresowanie lotami - późniejszym utrzymaniem lotniska.
W Podlaskiem trwają za to przygotowania do budowy dwóch lotnisk lokalnych: w Suwałkach i w Białymstoku.
W województwie podlaskim już raz było organizowane regionalne referendum. W maju 2007 roku mieszkańcy decydowali w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo nie został przekroczony wymagany próg 30 proc. frekwencji (wyniosła 21,56 proc.). Referendum było wtedy przeprowadzone równocześnie z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa.(PAP)
rof/ kow/ par/
Komentarze