Podkarpackie: terminal cargo zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2017 r.
Terminal wybuduje prywatny inwestor - firma Waimea Holding. Rzeczniczka prasowa firmy Jolanta Gałązka poinformowała PAP, że spółka podpisała list intencyjny z zarządem portu lotniczego w Jasionce w sprawie obsługi handlingowej (naziemnej) terminala cargo.
"Zarządy obu spółek osiągnęły wstępne porozumienie, które jest kolejnym krokiem w procesie wyboru operatora terminala cargo. Port lotniczy zamierza świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych w obiekcie, który niebawem powstanie" - dodała.
Natomiast prezes zarządu lotniska Michał Tabisz podkreślił, że budowa terminala cargo "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i firm logistycznych działających na lokalnym rynku".
"Również międzynarodowy biznes szukający nowych rozwiązań w zakresie transportu lotniczego czeka na ten obiekt" - podkreślił Tabisz.
Terminal cargo będzie miał powierzchnię 6,8 tys. m kw., powstanie 2-hektarowej na działce przylegającej do portu w Jasionce.
Gałązka zaznaczyła, że budowa realizowana jest zgodnie z planem. "Obecnie na placu budowy wykonywane są prace ziemne, zostały przygotowane fundamenty pod konstrukcję obiektu, na ukończeniu jest montaż konstrukcji stalowej. Otwarcie obiektu zaplanowaliśmy na pierwszy kwartał 2017 roku" - powiedziała.
Gałązka zapewniła, że terminal, który powstanie będzie spełniał wszystkie wymagania niezbędne do organizacji przeładunku i zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego.
Zakres usług terminala będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych - DGR, przesyłek wartościowych - VAL, przesyłek łatwo psujących się - PER oraz przesyłek o nietypowych gabarytach. Magazyn cargo wyposażony będzie m.in. w urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. Obiekt będzie posiadał także chłodnie i mroźnie, specjalnie wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych.
W minionym roku podrzeszowskie lotnisko obsłużyło blisko 4,5 tys. ton ładunków cargo. Port lotniczy dysponuje pasem startowym o długości 3200 m, co pozwala na lądowanie dużych i ciężkich maszyn typu Boeing 747-400 czy An-124 Rusłan.
W 2015 r. na lotnisku w Jasionce uruchomiono drugi w Polsce, po Okęciu, punkt odpraw fitosanitarnych. To najdalej wysunięty na wschód punkt Unii Europejskiej umożliwiający wwóz roślin i produktów oraz przedmiotów pochodzenia roślinnego. (PAP)
huk/ amac/
Komentarze