Podkarpackie przystąpiło do programu "czyste niebo"

Podkarpackie przystępuje do Clean Sky Joint Undertaking (kadr z filmu na youtube.com)

Województwo podkarpackie jako pierwsze w Polsce przystąpiło do programu Clean Sky Joint Undertaking (CSJU) – partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie lotnictwa. Umowa partnerska została podpisana w piątek w Jasionce w trakcie Kongresu 590.

Clean Sky Joint Undertaking (z ang. wspólne przedsięwzięcie czyste niebo) stanowi łącznik między Unią Europejską a europejskim przemysłem lotniczym. Inicjatywa została zawiązana w celu wprowadzenia znaczących zmian w redukowaniu oddziaływania lotnictwa na środowisko.

Jak przypomniał w trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, jedną z inteligentnych specjalizacji regionu jest lotnictwo i kosmonautyka.

„Kiedy myśleliśmy o idei Clean Sky, to pierwszym moim pytaniem było, dlaczego nas tam jeszcze nie ma? I dziś to nadrabiamy. Myślę, że ta komplementarność, synergia między funduszami europejskimi, różnymi programami na poziomie kraju, na poziomie województwa w odniesieniu do horyzontu 2020 będzie łatwiejsza, kiedy będziemy nasze działania wspierali tą inicjatywą” – dodał.

Ortyl zaznaczył, że od piątku wszystkie inicjatywy w obszarze lotnictwa będą weryfikowane na poziomie CSJU. „I to spowoduje, że przydatność tych działań, np. badań czy realizowanych projektów, będzie bardziej dokładna, bardziej skoordynowana z tymi celami, które są stawiane na poziomie UE” – podkreślił marszałek.

Dyrektor wykonawczy Clean Sky Tiit Jurimae w swoim wystąpieniu zaznaczył, że lotnictwo i kosmonautyka są bardzo ważnym przemysłem z punktu widzenia UE. „Dlatego, że jest to sektor rosnący gospodarczo i ekonomicznie, bo wzrasta ilość połączeń lotniczych, rośnie przewóz pasażerów i towarów, wzrasta też oddziaływanie tego przemysłu na środowisko” – powiedział.

Przypomniał, że organizacja powstała 10 lat temu i od początku zabiegała o zmniejszenie zanieczyszczania środowiska przez sektor lotniczy.

Jurimae dodał, że podpisanie porozumie z samorządem Podkarpacia to pierwszy krok do ściślejszej współpracy. „Cieszymy się, że dokonujemy tego na tym kongresie, którego przesłaniem jest uwalnianie polskiego potencjału gospodarczego. Uważamy, że możemy pomóc ten potencjał w dziedzinie lotnictwa uwolnić” – podkreślił.

Na Podkarpaciu działa klaster Dolina Lotnicza; w przedsiębiorstwach, które należą do tej organizacji wytwarzanych jest ok. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej.

Więcej informacji na stronie www.podkarpackie.pl

Źródło: PAP
comments powered by Disqus