Podkarpackie: ok. 200 osób znajdzie pracę w rozbudowanym zakładzie MTU Polska

Firma MTU Aero Engines Polska rozbuduje swój zakład w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). Dzięki tej inwestycji zwiększy się zatrudnienie w spółce o ok. 200 osób. W ciągu najbliższych pięciu lat w rozwój zakładu zostanie zainwestowanych ok. 80 mln euro.

Polska firma jest częścią niemieckiego koncernu MTU Aero Engines, który jest jednym z największych na świecie producentów silników do samolotów.

Jak powiedział w środę w Jasionce na konferencji prasowej dyrektor zakładu MTU Polska Krzysztof Zuzak, dzięki rozbudowie powstanie dodatkowe 11,4 tys. mkw. powierzchni. „Prace budowlane mają ruszyć we wrześniu 2018 r., planujemy oddać do użytku rozbudowaną część zakładu w ostatnim kwartale 2019 r.” – dodał.

Zuzak przypomniał, że to już druga rozbudowa polskiego oddziału. Pierwsza zakończyła się trzy lata temu. Zdaniem Zuzaka, kolejna inwestycja świadczy o tym, że polski oddział potrafi produkować części, które nie odbiegają jakościowo od tych robionych w centrali koncernu.

„Pierwotne plany zakładały, że tutaj pracować będzie maksymalnie 400 osób, a obecnie zatrudniamy niemal 800 pracowników, a będzie jeszcze więcej. Bez najwyższej jakości ten zakład nie rozwinąłby się w ten sposób” – ocenił dyrektor polskiego oddziału MTU.

W rozbudowanej części zakładu produkowane będą m.in. podzespoły do najnowocześniejszych silników GTF (Geared Turbofan), które obecnie wchodzą na rynek. Napędy te są cichsze i spalają mniej paliwa niż obecnie stosowane silniki.

W nowej części rozwijana będzie także współpraca z koncernem General Electric w zakresie montażu oraz produkcji podzespołów i modułów do najnowszej generacji silników odrzutowych napędzających samoloty typu Boeing 787 – Dreamliner/777X.

Jak podkreślił Zuzak, w nowej części zakładu zostanie zlokalizowana przede wszystkim działalność oparta na najnowocześniejszych technologiach, w tym technologii przyrostowej czyli drukowanie 3D.

„Będziemy centrum tej technologii w całym koncernie MTU, a sądzę, że jako pierwsi sprowadzamy ją na Podkarpacie, do Doliny Lotniczej. To technologia wytwarzania części do silników samolotów w drukarkach 3D. To przyszłość tej branży i z tego faktu, że my ją będziemy wdrażać jesteśmy dumni” – powiedział Zuzak.

Rozbudowa zakładu oznacza także zatrudnienie dodatkowych ok. 200 osób. Obecna na konferencji dyrektor personalny w MTU Renata Markowska powiedziała, że rynek jest bardzo konkurencyjny, jeśli chodzi o branżę lotniczą w regionie. Dodała, że firma dotychczas nie miała problemów z rekrutacją. W jej opinii to zasługa m.in. konkurencyjnej pensji oraz licznych benefitów, jakie firma oferuje.

„W tym roku już zatrudniliśmy ok. 70 osób. Oferujemy ciekawą pracę z najnowszymi technologiami. Mamy też patronat nad jedną ze szkół średnich w regionie, gdzie już uczniowie szkolą się m.in. z programowania maszyn, czyli uczą się obsługiwać drukarki 3D” – zaznaczyła Markowska.

Firma współpracuje również m.in. z Politechniką Rzeszowską, przygotowując razem z uczelnią programy nauczania i informując, jakie zawody w najbliższej przyszłości będą poszukiwane przez firmę.

MTU Aero Engines Polska działa w Jasionce od 2009 r. W zakładzie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe, a także produkowane są podzespoły i łopatki do silników, które napędzają m.in. rodzinę samolotów Airbus A320, Airbus A380, Boeing 787 – Dreamliner/777X, a także do samolotów biznesowych typu Cessna czy Gulfstream oraz do turbiny gazowej serii LM6000.

Zakład zajmuje się również montażem turbin niskiego ciśnienia do tych silników oraz turbin najnowszej generacji silników GTF, a także montażem centralnej części turbin. Firma specjalizuje się także w naprawach części silników lotniczych, w tym przewodów rurowych i elementów osprzętu zewnętrznego.

Dotychczasowe nakłady inwestycyjne koncernu MTU w polski zakład wyniosły ok. 100 mln euro. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Dorota Skrobisz

huk/ skr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus