Podkarpackie: na lotnisku w Jasionce powstanie terminal cargo
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Jasionce prezes zarządu Waimea Holding Andrzej Rosiński, to już kolejna inwestycja firmy na Podkarpaciu. W Korczowej tuż przy granicy z Ukrainą spółka rozpoczęła już budowę parku logistycznego.
„Na te dwa projekty planujemy łącznie wydać 150 mln zł. Podkarpacie jest obecnie naszym głównym celem inwestycyjnym. Nie ma tu jeszcze rozbudowanego przemysłu logistycznego. Obserwujemy ten rynek, szczególnie pod kątem autostrady A4, która łączy jeden koniec Europy z drugim” - dodał Rosiński.
O szczegółach budowy terminalu w Jasionce mówił doradca ds. inwestycji w portach lotniczych Waimea Sławomir Stelmaszczyk. Zaznaczył, że porty regionalne dotychczas zaniedbywały ten obszar działalności, stąd decyzja firmy o budowie m.in. w Jasionce terminalu cargo.
„Nasz terminal będzie spełniał wszelkie formalne wymogi narzucane przez instytucje, które pilnują tego typu inwestycji. Będzie realizował wszystkie funkcje i typy przesyłek, które są realizowane dziś na świecie” - podkreślił Stelmaszczyk.
Powierzchnia terminalu wyniesie ponad 5 tys. m kw. Przepustowość, w zależności od asortymentu i typu transportu, wyniesie od 15 do 20 tys. ton rocznie. Terminal będzie realizował obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym m.in. przesyłek wartościowych, niebezpiecznych, łatwo psujących się, czy o nietypowych gabarytach.
Obiekt będzie wyposażony m.in. w urządzenia rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek, a także w chłodnie i specjalne magazyny do przechowywania towarów spożywczych. Budowa obiektu powinna rozpocząć się na początku przyszłego roku. Terminal ma zacząć funkcjonować w III kwartale 2016 r.
Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, nowa inwestycja pozwala na szerszą skalę uruchomić transport cargo towarów z Jasionki. Zapowiedział kolejne inwestycje, jeśli chodzi infrastrukturę i skomunikowanie lotniska z autostradą A4 i drogą S19.
„Cieszymy się z przyrostu pasażerów i towarów obsługiwanych cargo, ale to nas nie zadowala, chcemy więcej. Do rozwoju portu potrzebni są także prywatni inwestorzy” - dodał Ortyl.
Woj. podkarpackie jest współwłaścicielem spółki zarządzającej lotniskiem w Jasionce.
Wiceprezes portu w Jasionce Zbigniew Halat powiedział na konferencji, że rozmowy z Waimea rozpoczęły się ponad rok temu. Dodał, że podpisana jest już wstępna umowa sprzedaży działki o pow. 1,7 ha.
„Ta inwestycja pokazuje, że współpraca z prywatnym inwestorem przyczynia się do rozwoju lotniska. Cargo staje się dla nas coraz ważniejsze. W ub.r. obsłużyliśmy 1,1 tys. ton towarów cargo, a w ciągu 8 miesięcy br. już ponad 2,8 tys. ton” - podkreślił Halat.
Waimea Holding specjalizuje się w projektach deweloperskich w całej Polsce. Buduje kompleksy logistyczne oraz terminale intermodalne.
Lotnisko w Jasionce w ub.r. obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów. Obecnie realizuje połączenia do m.in. Frankfurtu, Warszawy, Londynu i Oslo. (PAP)
huk/ par/
Komentarze