Podkarpackie: kolejny polski Black Hawk trafi do policji w Meksyku
Pierwsze trzy śmigłowce wykonane w mieleckim zakładzie zostały wysłane w ubiegłym miesiącu do Arabii Saudyjskiej.
Zakręcki dodał, że śmigłowiec zostanie dostarczony do Meksyku samolotem transportowym Ił-76 z lotniska w Mielcu.
Prezes PZL Mielec, odniósł się również do wtorkowego porozumienia, jakie podpisane zostało między jego firmą a grupą Bumar, o możliwości współpracy przy uzbrojeniu Black Hawka.
Jak podkreślił Zakręcki, podpisana umowa jest elementem budowania w Polsce łańcucha dostaw dla śmigłowca Black Hawk.
„To nie jest łatwe, bo jest on (helikopter-PAP) objęty licencją ekspertową, w związku z tym każdy zewnętrzny element wymaga dużej pracy papierkowej i zgody Departamentu Stanu USA, by dana firma mogła uczestniczyć w tym projekcie. Te zgody już uzyskaliśmy, w związku z tym możemy przystąpić do rozmów z poszczególnymi firmami na temat budowania tego łańcucha dostaw” - zaznaczył.
Zakręcki zaznaczył, że Bumar to potężna firma, która może dostarczyć wiele elementów do Black Hawka. „Szczególnie, jeśli helikopter zostanie wybrany dla polskich sił zbrojnych, polonizacja śmigłowca będzie jak najbardziej wskazana. I tą polonizacją chcemy się zająć” - powiedział prezes PZL Mielec.
W środę zakład odwiedził minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że decyzja o przetargu na śmigłowiec dla wojsk lądowych powinna zapaść do końca tego roku.
W ciągu ostatnich dwóch lat PZL Mielec wyprodukował siedem śmigłowców Black Hawk. Firma planuje zwiększenie produkcji do 10 śmigłowców w roku 2012 oraz do 22 maszyn w 2013 r.
Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.
Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w prawie 30 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.
Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ponad 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów. (PAP)
huk/ drag/ mag/
Komentarze