Przejdź do treści
B787 linii Norse Atlantic Airways na Antarktydzie, fot. twitter
Źródło artykułu

B787 po raz pierwszy wylądował na Antarktydzie (film)

16 listopada 2023 r. B787 po raz pierwszy wylądował na Antarktydzie. Dokonał tego Dreamliner (znaki rejestracyjne LN-FNC) należący do linii Norse Atlantic Airways, które przewiózł tam naukowców Norweskiego Instytutu Polarnego wraz z załogą logistyczną, sprzętem i niezbędnym ładunkiem przeznaczonym dla Stacji Badawczej Trolli.

Samolot wystartował 13 listopada 2023 r. z Oslo i dokonał międzylądowania w Kapsztadzie (CPT), gdzie spędził na płycie lotniska 40 godzin. Następnie wykonał 5 godzinny przelot na lotnisko Troll (QAT) lądując na Antarktydzie o godzinie 02.01 czasu lokalnego.

Był to pierwszy szerokokadłubowy samolot, który wylądował na tym kontynencie. Położona 235 km od wybrzeża na Ziemi Królowej Maud stacja badawcza Troll, zarządzana przez Norweski Instytut Polarny, zajmuje się monitorowaniem środowiska i klimatu, a także badaniami naukowymi i mapowaniem.

B787 linii Norse Atlantic Airways na Antarktydzie, fot. twitter

B787 linii Norse Atlantic Airways na Antarktydzie, fot. twitter

Pas startowy lotniska jest długi na 3 tys. m i stwarza wyjątkowe wyzwania, ponieważ znajduje się na lodowcu 1232 m nad poziomem morza. Operacja wymagała precyzyjnych pomiarów i analizy grubości lodu. Norweski Instytut Polarny przeprowadził także szczegółowe obliczenia możliwości hamowania samolotu, aby zapewnić, że start i lądowanie będą zgodne z przepisami i normami producenta, a także, że zachowane zostaną optymalne marginesy bezpieczeństwa.

 

Pierwsze lądowanie B787 na Antarktydzie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony