Podkarpackie: będzie połączenie autobusowe między krajem preszowskim i Jasionką

Uruchomienie połączenia autobusowego na linii słowacki Preszów-lotnisko w Jasionce - przewiduje porozumienie, które podpisali w piątek w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl i jego odpowiednik z kraju preszowskiego Milan Majersky.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej Ortyl, połączenie ma być tak skomunikowane, aby Słowacy mogli korzystać z lotów z Jasionki do Nowego Jorku. Połączenie to zostanie uruchomione pod koniec kwietnia br. Dodał, że połączenie ma służyć rozwojowi gospodarczemu obu regionów.

"Nasza współpraca ze Słowacją, z krajem preszowskim jest bardzo aktywna. Myślę, że tą dzisiejszą deklaracją, która będzie uruchamiała połączenia autobusowe między Jasionką a Preszowem, tę współpracę jeszcze bardziej aktywizujemy" - podkreślił Ortyl.

Przypomniał, że od ubiegłego roku funkcjonuje połączenie kolejowe między Rzeszowem a słowackim miastem Medzilaborce. "Dzisiejsza uroczystość to kolejny krok do lepszej komunikacji między nami" - powiedział marszałek.

Milan Majersky zaznaczył, że jest przekonany, iż wielu Słowaków będzie chętnie korzystało z połączenie z Jasionką. "Dzięki tym kursom autobusowym będziemy mogli korzystać z połączeń transkontynentalnych, aby dostać się na drugą półkulę. Dla nas podrzeszowskie lotnisko jest najbliższym portem lotniczym, z którego realizowane są takie połączenia" - dodał.

Obecny na konferencji prezes podrzeszowskiego lotniska Michał Tabisz poinformował, że prowadzi "zaawansowane rozmowy" z jedną z lokalnych firm przewozowych, która zadeklarowała chęć zorganizowania regularnych przewozów ze Słowacji, skorelowanych czasowo z połączeniem lotniczym Rzeszów-Nowy Jork.

"Chcemy być oknem na świat dla mieszkańców obu regionów. Połączenie do Nowego Jorku, które uruchamiamy 30 kwietnia, będzie obsługiwane przez dreamlinery, co gwarantuje komfort podróżowania. Wierzę, że z każdym kolejnym lotem do Nowego Jorku pasażerów ze Słowacji będzie coraz więcej" - powiedział.

Zdaniem Tabisza również nowe połączenie z Jasionki do Tel Awiwu, które realizowane będzie od marca br., będzie ciekawą propozycją dla Słowaków.

Połączenia autobusowe między krajem proszowskim a Jasionką mają być realizowane w formule przewozów komercyjnych. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ son/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus