PLL LOT od przyszłego roku zaczną latać z Budapesztu do London City
Polski przewoźnik bezpośrednie loty na trasie Budapeszt-London City zainauguruje 19 lutego 2019 r.
LOT już lata z Budapesztu. 3 maja br. uruchomił rejsy z węgierskiej stolicy do Nowego Jorku, a 5 maja do Chicago w USA.
"Dziś LOT ogłosił uruchomienie 101. połączenia w swojej siatce. Od lutego przyszłego roku będziemy latać z Budapesztu do London City. Otwieramy nowy rozdział na Węgrzech, po uruchomieniu połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku, Chicago i Krakowa wzbogacamy ofertę o dodatkowe dwa rejsy dziennie właśnie do London City. To najwygodniejsze lotnisko dla tych, którzy chcą dostać się w najkrótszy i najwygodniejszy sposób do centrum miasta" - powiedział w czwartek Milczarski.
Jak dodał, nowe połączenie LOT-u jest skierowane m.in. do ruchu korporacyjnego i może przyczynić się do zacieśniania relacji biznesowych i gospodarczych między Węgrami a Wielką Brytanią.
Prezes przekazał, że rocznie między Budapesztem a Londynem podróżuje prawie 1,4 mln mln pasażerów.
Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że dla węgierskich pasażerów podróżujących z Londynu nowe połączenie LOT-u jest doskonałą alternatywą dla obecnej oferty rejsów do Budapesztu.
"Lotnisko London City jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Londynu, w porównaniu z innymi lotniskami, jak Heathrow, Gatwick, Stansted, czy Luton. Połączenie LOT-u jest skierowane m.in. do ruchu korporacyjnego. Przyczyni się to do zacieśniania relacji biznesowych i gospodarczych między Węgrami a Wielką Brytanią" - powiedział Szijjarto.
Jak dodał, w związku z Brexitem, Węgry chcą zrobić wszystko, żeby relacje z Wielką Brytanią były jak najlepsze. "Wielka Brytania jest naszym istotnym partnerem gospodarczym, wielu naszych menedżerów podróżuje do Londynu. Nowe połączenie LOT-u przyczyni się do wzrostu potencjału gospodarczego między naszymi krajami" - powiedział.
Przekazał, że Węgry są zainteresowane rozwojem połączeń zagranicznych z budapeszteńskiego lotniska. Przypomniał, że LOT już z niego lata do USA. "Mamy dalsze plany związane z LOT-em" - dodał.
Kam Jandu z lotniska w Budapeszcie podkreślił, że LOT jest ważnym partnerem w tym porcie, który przyczynia się do wzrostu liczby pasażerów z niego podróżujących. "To atrakcyjne połączenie dla naszego portu. Jest to także kolejny ważny krok w naszych wspólnych staraniach o poprawę oferty dla pasażerów latających przez nasze lotnisko" - powiedział. Dodał, że port w ubiegłym roku obsłużył 14 mln pasażerów.
Lotnisko London City Airport jest dogodnie zlokalizowane w londyńskich dokach (w dzielnicy Royal Docks). Jest położone najbliżej biznesowego i finansowego centrum Londynu - w odległości około 9,6 km od City.
Samoloty LOT-u będą startowały z Budapesztu codziennie (oprócz niedziel) o godz. 7, by lądować na London-City Airport o godz. 8.45, a także o 17.15 (poza sobotami) z lądowaniem o godz. 19. Powrotne z London City zaplanowane są na 9.15 czasu lokalnego z lądowaniem w Budapeszcie o 12.45 oraz na 19.30 z przylotem do stolicy Węgier o godz. 23.
Ze względu na stosunkowo krótki pas startowy i stromy kąt podejścia loty do London City są skomplikowane pod względem operacyjnym i tylko kilka rodzajów samolotów jest uprawnionych do latania z tego portu.
Spółka tłumaczy, że aby być obecnym w London City, LOT zdecydował się na leasing od firmy NAC czterech nowych samolotów Embraer E-190, które do końca tego roku zostaną dostarczone bezpośrednio z fabryki producenta w Brazylii. Nowy E-190 będzie miał na pokładzie 106 foteli.
Do Nowego Jorku i Chicago LOT lata dreamlinerami, a rejsy z Krakowa do Budapesztu obsługiwane są przez Bombardiery Q400. Według spółki daje to potencjał ponad 400 tys. pasażerów w skali roku na tych trasach.
LOT w ubiegłym roku przewiózł 6,8 mln pasażerów, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku planuje osiągnąć pułap 9 mln pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć 10 mln.
Przewoźnik ma 55 samolotów (łącznie z maszynami partnerskiej linii Nordika z Estonii i wyleasingowanymi od rumuńskiego przewoźnika Blue Air daje to w sumie prawie 70 maszyn). Samoloty LOT-u wykonują bezpośrednie rejsy z Warszawy do Nowego Jorku, Chicago, Los Angeles, Toronto, Pekinu, Seulu, Tokio i Singapuru.
Do końca 2019 r. do floty zostanie włączonych pięć kolejnych samolotów B787 Dreamliner, dzięki czemu ich liczba wzrośnie do 15. Przewoźnik czeka też na kolejne z zamówionych wąskokadłubowych Boeingów 737 MAX 8, których liczba do końca 2019 r. wzrośnie z czterech obecnie do 12. W lipcu br. zakończą się dostawy sześciu dodatkowych Embraerów 195, a do końca roku do floty zostaną dołączone cztery Embraery 190.
Z Budapesztu Aneta Oksiuta (PAP)
aop/ son/
Komentarze