Przejdź do treści
Źródło artykułu

Planetarium Śląskie świętuje 60-lecie

Najstarsze planetarium w Polsce - Planetarium Śląskie w Chorzowie, które prawdopodobnie odwiedził sam Jurij Gagarin, świętuje swoje 60-lecie. Rozpoczynający się w piątek jubileusz uatrakcyjni m.in. niedzielna premiera nowego seansu dla dzieci o tajemnicach Srebrnego Globu.

Planetarium Śląskie wybudowano dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, którego imię nosi. Głównym miejscem tej otwartej 4 grudnia 1955 r. instytucji jest sala na prawie 400 osób. To znajdujące się pod 23-metrową kopułą pomieszczenie stanowi - od wewnątrz - ekran sztucznego nieba.

Wpisane w 2013 r. do rejestru zabytków planetarium odwiedzili niegdyś znani kosmonauci m.in. Walentina Tierieszkowa, Walerij Bykowski, George Zamka, Shannon Lucid, a podobno nawet Jurij Gagarin. "Nie mamy na to żadnych dowodów np. w postaci zdjęć, jednak Gagarin na początku lat 60. (ubiegłego wieku-PAP Life) był w Katowicach i prawdopodobne jest, że odwiedził także nasze planetarium" – powiedział PAP Life wicedyrektor planetarium Stefan Janta.

Janta przypomniał, że najważniejszą prowadzoną działalnością planetarium jest popularyzująca nauki. "Zajmujemy się głównie astronomią, ale także sejsmologią i meteorologią" – dodał wicedyrektor. Działające tam dwie stacje badawcze - klimatologiczna i sejsmologiczna od lat 60. ubiegłego wieku nieprzerwanie prowadzą m.in. pomiary i obserwacje pogody; rejestrują także wstrząsy górnicze.

Dzięki jednej z największych w Polsce lunecie soczewkowej o 30-centymetrowym obiektywie, znajdującej się w obserwatorium astronomicznym, w pogodne dni można obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, nawet w 750-krotnym powiększeniu.

W planetarium organizowane są zajęcia, warsztaty i prelekcje dla dzieci oraz młodzieży, które często łączone są z seansami m.in. o obserwacji nieba nad Śląskiem. Swoją wiedzę poszerzą tam również osoby starsze w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczystości 60-lecia instytucji rozpoczną się w piątek; m.in. wtedy zostanie otwarta wystawa "Struktura Wszechświata - odległości i ich pomiar" przygotowana przez pracowników planetarium.

Świętowanie uatrakcyjni niedzielna premiera nowego seansu dla dzieci "Z wizytą u Pana Twardowskiego". Jak podkreślił Janta, widzowie poznają tajemnice Srebrnego Globu, które opowie – wg legendy mieszkający na Księżycu do dziś – Pan Twardowski.

Budynek planetarium otoczony jest bujną zielenią jednego z największych miejskich parków w Polsce - Parku Śląskiego, na terenie, którego mieszczą się również m.in. ogród zoologiczny i Stadion Śląski. Planetarium rocznie odwiedza ok. 160 tys. osób. (PAP Life)

akp/ zig/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony