Przejdź do treści
Lekki robot pirotechniczny PIAP GRYF dla SG w Porcie Lotniczym Kraków (fot. Karpacki OSG)
Źródło artykułu

Placówka SG w Portu Lotniczego Kraków otrzymała nowy sprzęt, w tym robota pirotechnicznego

Placówka Straży Granicznej na lotnisku Kraków Airport została wyposażona w nowego lekkiego robota pirotechnicznego PIAP GRYF oraz samochód elektryczny marki Nissan. Zakupy o wartości ponad 804 tys. zł zrealizował wojewoda małopolski ze środków resortu spraw wewnętrznych i administracji.

W środę wojewoda Łukasz Kmita podpisał z komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Stanisławem Laciugą umowy potwierdzające przekazanie sprzętu dla lotniskowej placówki SG. Dotyczą one lekkiego robota pirotechnicznego Gryf polskiej produkcji oraz samochodu elektrycznego. Jak przypomniał Kmita, jest to kolejne dozbrojenie straży granicznej w nowoczesny sprzęt finansowany ze środków MSWiA, realizowane przez wojewodę małopolskiego. W ostatnich miesiącach przekazano m.in. ambulans pirotechniczny wyposażony w specjalistyczny osprzęt. Wojewoda przypomniał, że lekki robot pirotechniczny, zdolny do pokonywania np. schodów i działania wewnątrz samolotów, uzupełni stan posiadania placówki Straży Granicznej w Kraków Airport. Obecnie dysponuje ona także robotami pirotechnicznymi średniego i ciężkiego typu.

„Mam nadzieję, że ten nowoczesny, sprawny i funkcjonalny polski robot będzie jak najrzadziej wykorzystywany podczas alarmu, ale jak najczęściej podczas ćwiczeń. Służby dbające o porządek i bezpieczeństwo są w Małopolsce na najwyższym poziomie” – zaznaczył wojewoda małopolski.

W ocenie gen. Stanisława Laciugi, sprzęt przekazany SG przez wojewodę małopolskiego „z jednej strony powoduje kolejne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa placówki lotniskowej, a z drugiej strony wpływa też na zwiększenie skuteczności jej działań”. Według niego nowy robot uzupełnia posiadany już sprzęt, w tym podobne urządzenie kupione w 2009 r., już przestarzałe. „Na lotnisku nie brakuje miejsc trudno dostępnych, gdzie można operować tym robotem” – zaznaczył komendant KO SG.

Samochód elektryczny marki Nissan dla SG w Porcie Lotniczym Kraków (fot. Karpacki OSG)

Z kolei samochód elektryczny – wskazał przedstawiciel SG – ze względu na swoją specyfikę jest bardzo dobrze dostosowany do pracy na płycie lotniska. Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek ocenił, że „na straży bezpieczeństwa krakowskiego lotniska stoi najlepszy zespół złożony z pracowników portu i funkcjonariuszy SG, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt”.

Port Lotniczy Kraków jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W 2019 roku, ostatnim przed pandemią, lotnisko obsłużyło ponad 8,4 mln podróżnych. W zeszłym roku ruch na lotnisku wzrósł do prawie 3,1 mln pasażerów z 2,6 mln osób obsłużonych rok wcześniej. W obecnie obowiązującej zimowej siatce połączeń Kraków Airport znajdują się 123 regularne połączenia do 94 portów lotniczych.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony