Przejdź do treści
Źródło artykułu

PiS: konieczna interwencja MSZ w sprawie śledztwa smoleńskiego

Politycy PiS zwrócili się w środę do MSZ o podjęcie działań zmierzających do umiędzynarodowienia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chcą również, aby dyplomacja interweniowała ws. pokazanego przez kanał National Geographic filmu "Śmierć prezydenta".

Antoni Macierewicz, szef sejmowego zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej, powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że PiS wielokrotnie bezskutecznie zwracał się do polskich władz, by skierowały do międzynarodowych instytucji, takich jak NATO czy Unia Europejska, "prośbę o wsparcie w śledztwie smoleńskim w związku z zachowaniem i stanowiskiem Federacji Rosyjskiej".

Macierewicz poinformował, że zespół, którego pracami kieruje, jest w posiadaniu dokumentu (chodzi o odpowiedź prywatnej osoby na pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej - PAP), z którego wynika, że MSZ do grudnia ub. roku nie wystąpiło w tej sprawie z ani jedną notą dyplomatyczną skierowaną do NATO lub UE.

"Mamy sytuację zupełnego bojkotu przez MSZ i Radosława Sikorskiego wysiłków na rzecz uzyskania lepszej sytuacji w śledztwie smoleńskim, mimo że zwracaliśmy uwagę, że unijne rozporządzenia i regulacje prawne Parlamentu Europejskiego nakazują rządowi włączenie ekspertów do tego śledztwa" - powiedział poseł PiS.

Macierewicz skonkretyzował, że chodzi o rozporządzenie 996/2010 w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym, które - jego zdaniem - pozwala na włączenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz ekspertów z innych państw członkowskich w prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaznaczył, że razem z europosłem Ryszardem Legutką, zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton i Komisji Europejskiej z pytaniem dot. jej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie zwrotu do Polski wraku Tu-154M.

Według służb prasowych Ashton, temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE - Rosja. O poruszenie sprawy podczas szczytu prosił szef polskiego MSZ.

Europosłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację jakiej konkretnie odpowiedzi udzielił rosyjski polityk oraz czy sprawa będzie poruszana na kolejnych szczytach.

"Liczymy również, że nastąpi wreszcie interwencja MSZ ws. skandalicznego filmu National Geographic w związku z próbą rozpowszechniania tego filmu na całym świecie, w którym prezentuje się wyłącznie wersję rosyjską, i to w skrajnym ujęciu. (...) Rząd może podjąć interwencję, włącznie z wejściem na drogę prawną, gdyby National Geographic nie dokonał znaczących zmian" - powiedział Macierewicz.

Poinformował ponadto, że dotarł do dokumentu Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z dnia katastrofy, z 10 kwietnia 2010 roku, będącego prokuratorskim opisem z oględzin miejsca tragedii.

"Metr po metrze opisuje obszar katastrofy, a w szczególności obszar, na którym miałaby stać +pancerna brzoza+. Udowadnia, że nie była ona, w tamtym czasie, między godziną 15 a 20, ścięta na wysokości, która mogłaby zagrozić samolotowi" - powiedział polityk PiS. Dodał, że jeszcze w środę przedstawi szczegóły dokumentu.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska MSZ ws. środowej konferencji posłów PiS. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

tgo/ mok/ mow/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony