Pierwszy w kraju Newton Room w Liceum Politechniki Łódzkiej
Pracownia Newton Room to mobilna przestrzeń edukacyjna wyposażona w sprzęt do praktycznej nauki przedmiotów ścisłych. Organizacja FIRST Scandinavia z Norwegii, która jest twórcą projektu, oferuje różne moduły edukacyjne z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering and mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Ponad 40 pracowni Newton Room powstało w Norwegii, Danii i Szkocji, a dzięki współpracy z Boeingiem koncepcja jest wprowadzana także w innych krajach.
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej (PLO PŁ) jest pierwszą polską szkołą, w której dostępny będzie Newton Room wyposażony wspólnie z Boeingiem. W ramach programu "W chmurach z liczbami", wykorzystującego m.in. symulatory lotnicze, uczniowie w wieku od 13 do 16 lat będą pogłębiać wiedzę na temat nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki poprzez wspólne odkrycia i zabawę.
"Uczniowie muszą w sposób praktyczny wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę. Przygotowują plan lotu, do czego niezbędne są obliczenia matematyczne i fizyczne, wyznaczają jego kierunek – tu konieczna jest np. umiejętność czytania mapy. Co istotne, wszystkie działania wymagają pracy w grupie" – wyjaśnił dyrektor PLO PŁ Tomasz Piotr Kozera.
Podczas zajęć w Newton Roomie uczniowie mają za zadanie przygotować lotniczą akcję ratunkową, zatem w drugiej ich części wszystkie wcześniejsze obliczenia i plany są wprowadzane w życie za pomocą symulatorów lotu.
"Liceum Politechniki Łódzkiej jest doskonałym partnerem we wprowadzaniu koncepcji Pracowni Newton Room w Polsce. Mamy szczęście, że współpracujemy z instytucją, która podziela nasze wartości i pasję, aby poświęcić się przygotowaniu uczniów do zdobywania wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych" – powiedział dyrektor zarządzający FIRST Scandinavia Stian Elstad, który uczestniczył w inauguracji projektu.
Jak zaznaczył wiceprezes Boeing Digital Solutions & Analytics Poland Rafał Stępnowski, Newton Room będzie gościł w Liceum Politechniki Łódzkiej przez trzy tygodnie. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże; wszystkie dostępne miejsca zostały bardzo szybko zarezerwowane przez łódzkie szkoły.
"To nauka przez doświadczenie. Uczniowie wykorzystują wiedzę teoretyczną, którą pozyskują w szkole albo w ramach swoich zainteresowań i są w stanie w sposób eksperymentalny ją wdrożyć, przy okazji doświadczając wspaniałego przeżycia, jakim jest symulacja lotu samolotem pasażerskim Boeing" – dodał.
Newton Room będzie dostępny w łódzkim liceum do 27 listopada. Jak podał dyrektor liceum, w tym czasie skorzysta z niego 600 uczniów z różnych szkół. Pracownia - w ograniczonym zakresie - będzie też dostępna dla mieszkańców Łodzi - 11, 17 i 24 listopada chętni będą mogli spróbować swoich sił na symulatorach lotu.
"Podejmiemy negocjacje, by wprowadzić koncepcję Newton Roomu na stałe do Polski. Jeśli władze miasta zgodzą się na częściowe finansowanie projektu, Liceum Politechniki Łódzkiej będzie mogło zyskać pracownię na dłuższy czas, a warto dodać, że jej koncepcja może dotyczyć nie tylko awiacji, ale np. biopaliw, ekologii, chemii w żywności; takich modułów jest bardzo dużo" – podkreślił Kozera.
Program Pracowni Newton Room został opracowany i jest prowadzony przez FIRST Scandinavia we współpracy z nauczycielami, środowiskiem akademickim i przedsiębiorcami.
W czerwcu 2018 r. organizacja została wybrana oficjalnym partnerem Boeinga w zakresie wspierania edukacji STEM wśród dzieci i młodzieży oraz otrzymała grant w wysokości 5 mln USD. Koncepcja Newton Room jest obecnie prezentowana w dziewięciu krajach europejskich za pośrednictwem rozwiązań mobilnych i pracowni stacjonarnych.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mhr/
Komentarze