Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsze obrazy radarowe z europejskiego satelity Sentinel-1A

Wystrzelony 3 kwietnia europejski satelita Sentinel-1A dostarczył pierwszych radarowych obrazów Ziemi, poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy satelita będzie dostarczać danych dla europejskiego programu monitorowania Ziemi z kosmosu Copernicus.

Projekt Copernicus, wcześniej nazywany GMES od Global Monitoring for Environment and Security, to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach programu o budżecie 8,4 miliardów euro ma powstać autonomiczny, wielopoziomowy europejski system obserwacji Ziemi. Komisja Europejska zarządza programem i koordynuje różnymi jego systemami i usługami, natomiast ESA jest odpowiedzialna za rodzinę satelitów Sentinel, z których napływa strumień danych rozpowszechnianych przez te systemy.

Po wystrzeleniu 3 kwietnia z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej satelita Sentinel-1A dokonał skomplikowanej procedury rozłożenia swojego 12-metrowego radaru oraz 10-metrowych paneli słonecznych. Przeprowadzono także testy instrumentów. Satelita nie znajduje się jeszcze na docelowej orbicie i nie ukończono do tej pory procesu kalibracji danych. Oba te kroki zostaną wykonane w trakcie najbliższych trzech miesięcy.

12 kwietnia wykonano radarowe zdjęcie Belgii. Było to jeden dzień po osiągnięciu przez satelitę wysokości operacyjnej. Obraz demonstruje możliwości jakie posiada Sentinel-1A. Zdjęcie wykonano w „trybie mapy drogowej”. Obejmuje obszar o szerokości 80 km i w centrum w kolorze białym widać na nim mocno zurbanizowany obszar Brukseli. Można także dostrzec Antwerpię (u góry po lewej, w kolorach czerwono-niebieskich), a także roślinną wegetację (kolory zielone). Szlaki wodne i obszary słabo odbijające światło, takie jak pasy startowe lotnisk, widoczne są jako czarne.

Obrazy takie jak zaprezentowana fotografia radarowa Belgii będą wykorzystywane do planowania przestrzennego miast, monitorowania rolnictwa, sprawdzania stanu wylesiania oraz zarządzania zasobami wodnymi.

Pierwszy zestaw danych objął także Namibię, w której panuje obecnie powódź z powodu wylania rzeki Zambezi. Wśród obrazów znalazło się także zdjęcie fragmentu lodowca na Antarktydzie. Satelita Sentinel-1A będzie m.in. regularnie generować mapy stanu pokrywy lodowej mórz. Obrazy radarowe pozwolą na łatwe rozróżnienie cieńszych, jednorocznych warstw lodu od znacznie grubszych wieloletnich, co zwiększy bezpieczeństwo nawigacji statków w rejonach polarnych.

cza/ krf/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony